Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... CASS venituri din dobanzi
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

CASS venituri din dobanzi

Buna ziua,
Am inteles ca daca sunt pensionar si incasez dobanzi din depozite bancare peste plafonul de 12 salarii minime brute trebuie sa depun declaratia unica pentru calculul CASS. Am doua intrebari legat de subiect:
1. In cazul depasirii plafonului se plateste CASS la toata suma reprezentand dobanzi, sau doar la ceea ce depaseste plafonul?
2. Cum anume se calculeaza CASS-ul la sumele provenite din dobanzi (se scade impozitul de 10%, sau se calculeaza la suma totala reprezentand dobanda)?

Va multumesc!
Eliana11, utilizator
CASS daca depasiti plafonul de 12 salarii minime se calculeaza la acest plafon in cota de 10% , indiferent cu cat depasiti aceasta valoare .

Pentru anul 2022 , p;afonul de 2550 x 12 = 30.600 deci CASS = 3.060 lei /an
Se declara si se plateste pana in 25.05.2023 prin Declaratia unica.
Va multumesc pentru raspuns!