avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 468 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... CASS venituri din dobanzi
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

CASS venituri din dobanzi

Buna ziua,
Am inteles ca daca sunt pensionar si incasez dobanzi din depozite bancare peste plafonul de 12 salarii minime brute trebuie sa depun declaratia unica pentru calculul CASS. Am doua intrebari legat de subiect:
1. In cazul depasirii plafonului se plateste CASS la toata suma reprezentand dobanzi, sau doar la ceea ce depaseste plafonul?
2. Cum anume se calculeaza CASS-ul la sumele provenite din dobanzi (se scade impozitul de 10%, sau se calculeaza la suma totala reprezentand dobanda)?

Va multumesc!
Ultima modificare: Vineri, 24 Iunie 2022
Eliana11, utilizator
Cel mai recent răspuns: Eliana11 , utilizator 00:39, 29 Iunie 2022
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
CASS daca depasiti plafonul de 12 salarii minime se calculeaza la acest plafon in cota de 10% , indiferent cu cat depasiti aceasta valoare .

Pentru anul 2022 , p;afonul de 2550 x 12 = 30.600 deci CASS = 3.060 lei /an
Se declara si se plateste pana in 25.05.2023 prin Declaratia unica.
Va multumesc pentru raspuns!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Noul prag de plata cass de 6 salarii minime pe economie pentru venituri extra-salariale stela223 stela223 Va salut, Din cate am inteles odata cu noile modificari fiscale (din din O.G. 16/2022, art. I, pct.81 - ... (vezi toată discuția)
Venituri din activitati independente și dividende gabriela_iurascu gabriela_iurascu Buna ziua! O persoana obtine venituri din activitati independente de pe un PFA, dar si dividende din profitul unui srl. Pentru aceste venituri datoreaza CAS ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, am deschis un pfi medical ( sunt medic) in iulie 2021, ... manoleady manoleady Buna ziua, am deschis un pfi medical ( sunt medic) in iulie 2021, am si eu o intrebare .Am încasat 50000 ron pt aceste 6 luni, care ar fi cuantumul taxelor ... (vezi toată discuția)