Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Venituri din activitati independente și dividende
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Venituri din activitati independente și dividende

Buna ziua!
O persoana obtine venituri din activitati independente de pe un PFA, dar si dividende din profitul unui srl.
Pentru aceste venituri datoreaza CAS si CASS in conditiile in care este si salariat? Care e modalitatea de calcul?
Va multumesc!
george-neagu, moderator
pt activitati independente datoreaza CAS daca veniturile pe anul 2022 depasesc 12 salarii minime , adica 12 x 2550 = 30.600 . Suma datorata la CAS este 25% din acest plafon fix = 25% x 30.600 = 7650

Pt activ indep si dividende se datoreaza CASS ( daca ambele surse de venit pt anul 2022 cumulate depasesc 12 salariii minime ) in procent de 10% , adica CASS = 30.600 x 10% = 3600 lei

Pt anul 2023 sunt mai multe plafoane la CAS si la CASS.
Pentru 2023 plafonul CAS ramane in continuare stabilit la 12 salarii minime, nu ca cele de la CASS care coboara la minimul de 6. Dividendele sunt exceptate de la plata CAS. As dori confirmarea dvs.
Multumesc!
pt 2023 avem doua plafoane 12 si 24 salarii si la CASS 3 plafoane 6/12/24 .

Da dividendele nu intra la CAS.
Va multumesc!