Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua, Am primit o amenda de circulatie si ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua, Am primit o amenda de circulatie si permisul suspendat ...

Buna ziua,

Am primit o amenda de circulatie si permisul suspendat pentru viteza.
La rubrica mentiuni, agentul mi-a inmanat procesul versat sa scriu ce mentiuni am. La mentiuni am scris ca nu sunt de acord cu cele intamplate.
Intrebarea fiind: Cine completeaza mentiunile? Se poate constata nulitatea procesului verbal nefiind completat in totalitate de agentul contatator?

Multumesc!
Aspectul invocat de dv nu reprezinta element care sa conduca la anularea PV
În principiu doar agentul constatator e desemnat de lege să completeze PV de contravenție, dar nu am văzut să fie strict interzis de lege ca și contravenientul sa completeze mențiunile. Ce-i drept nu am maiauzit/văzut un caz ca al dvs. Nu se constata însă nulitatea PV pentru asa ceva, cazurile pentru care s-ar constata sunt prevazute la art. 17 din OG 2/2001.
latka, moderator