Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Modificare TVA 5% la locuințe 2023
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Modificare TVA 5% la locuințe 2023

Buna ziua, Guvernul dorește sa modifice codul fiscal ,adica TVA 5% pentru o locuință până la plafonul de 600.000 de lei și până în 80mp2 utili. În acest caz ce se va întâmpla cu cei care au semnat un antecontract cu TVA de 5% si nu se mai încadrează in plafonul stabilit de guvern si vor trebui sa plătească TVA 19% la finalizarea locuinței după 1 ianuarie 2023.Va fi posibila o derogare pentru cei care au semnat un antecontract înainte de modificarea dorita de guvern ?
stefax2022, utilizator
Totodată, se propune ca persoanele fizice care au încheiat acte juridice între vii care au ca obiect plata în avans pentru achiziţia de locuinţe cu cota redusă de TVA de 5%, anterior datei de 1 ianuarie 2023, să beneficieze de aplicarea cotei reduse de TVA în anul 2023 în condiţiile legale în vigoare la data încheierii acestor acte.