Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna ziua, am o întrebare va rog..Soțul meu este in ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna ziua, am o întrebare va rog..Soțul meu este in închisoare ...

Buna ziua, am o întrebare va rog..Soțul meu este in închisoare cu executare 1an și 4luni pentru conducere fără permis.Dosarul in prima etapa i-a fost achitat de către Judecătoria Tg Jiu,după care redeschis de Curtea De Apel Craiova și așa a ajuns la închisoare .Am aflat despre un articol 426 alin B din Codul Penal cum ca s-ar putea redeschide procesul și in acest timp el va fi pus in libertate .As dori sa întreb dacă este adevărat pentru ca am auzit nenumărate păreri despre acest lucru încât efectiv nu mai știm ce sa credem..
Contestatia in anulare cu motivul indicat de dvs. presupune necesitatea existentei unor motive legate de existenta unei cauze de incetare a procesului penal. Chiar daca se formuleaza contestatie in anulare, pe durata solutionarii acesteia, condamnatul nu va pus in libertate inainte de admiterea acesteia, in eventualitatea in care s-ar admite.
Multumesc!