Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare la cerere
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare la cerere

Va rog sa ma lamuriti ce inseamna , citez : " persoane care indeplinesc conditiile de pensionare la cererea lor ".
Va multumesc .
~ Conținut șters la cerere ~
Va multumesc si va rog sa -mi raspundeti la inca o intrebare : un barbat care are vechimea necesara si care s-a nascut la data de 01.05.1948 , se poate pensiona la cerere si cand ? Adica, exista vreo prevedere legala care ii da dreptul sa se pensioneze la cerere , cu 2 ani inainte de varsta standard care am inteles ca la el ar fi 64 ani si 5 luni ?
1. Pentru un barbat nascut in mai 1948 varsta standard de pensionare este de 64 de ani si 5 luni. Stagiul complet de cotizare este de 33 de ani si 10 luni iar stagiul minim 13 ani si 10 luni.
2. Daca ati realizat stagiul complet de cotizare puteti beneficia de:
- pensie pentru limita de varsta incepand cu octombrie 2012, respectiv la implinirea varstei de 64 ani si 5 luni;
- pensie anticipata partiala incepand cu octombrie 2007, respectiv la implinirea varstei de 59 ani si 5 luni.
3. Daca optati pentru pensie anticipata partiala o puteti face acum si cat mai repede, inainte de aparitia noii legi a pensiilor in care, pentru pensia anticipata partiala se va mari penalizarea fata de pensia pentru limita de varsta.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Ar fi fost bine daca scriati si de unde este citatul.
Toate categoriile de pensie se acorda la cerere.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea