avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 706 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Amenda staționare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Amenda staționare

Amenda staționare neregulamentară

Buna ziua, locuiesc în Otopeni pe o stradă foarte puțin circulata unde majoritatea vecinilor își parchează mașinile de ani de zile pe carosabil in fata porții. Pe toată strada exista indicatoare, oprirea interzisa, strada fiind de 6 m. Obișnuiesc să bag mașina în curte însă s a întâmplat într-o zi să am mai multe ieșiri și am lăsat-o în fața portii și eu. Fix in ziua aia găsesc o invitație pe parbriz cum că am imobilizat mașina voluntar pe drum public. Am vazut că mai erau câțiva cu asemenea invitație și i-am întrebat dacă au primit amenzi, pai nu, doar avertisment. Merg la poliție, eu primesc amenda, am întrebat dacă nu se poate da un avertisment având în vedere că eu nu parchez in fata porții ca restul, ci s a întâmplat. Polițistul a spus că nu poate și că există filmări, un vecin care tot reclama. Mai întreb un vecin in ziua când m-am întors de la poliție, avertisment și ăla.

Am mers a 2 a zi să i reclam polițistului nedreptatea, adică de ce eu primesc amenda și restul nu, iar ăștia încă își țin mașinile pe afara, mie mi se pare discriminare! Răspunsul acestuia, că el poate da avertismente sau amenzi cui dorește și că e ok, data viitoare nu mi mai da amenda nici mie. Ce spuneți de situația asta? Este legal ca fiind aceeași situație dar oameni diferiți legea sa se aplice diferit? Pe aceeași strada locuiesc 2 polițiști care își parchează mașinile personale în strada, adică le țin efectiv acolo zi și noapte.

Doresc sa fac contestație unde bineînțeles voi trimite și probe că cei care au primit avertismente au mașinile parcate tot în strada și nimeni nu face nimic iar eu mi-am luat direct amenda. Ce mă sfătuiți să fac? Mulțumesc!
Ultima modificare: Marți, 23 August 2022
Manuela Rășină, administrator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Contestație in termen de 15 zile de la comunicarea procesului verbal poate.obtineti transformarea sanctiunii in avertisment.sau anularea pv in functie de modul in care este redactat/completat.
Credeți că este ok ca in acea contestație sa cer eu transformarea sancțiunii in avertisment sau anularea ei? Sau doar expun problema și las la aprecierea lor. Va mulțumesc!

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Contestație in termen de 15 zile de la comunicarea procesului verbal poate.obtineti transformarea sanctiunii in avertisment.sau anularea pv in functie de modul in care este redactat/completat.

Va mulțumesc pentru sfat și timpul acordat!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Judecatorul nu poate sa se pronunte asupra unor ucruri pe care nu le cereti.Era ideal sa va formuleze macar contestatia un av ,tb sa cereti dvs anularea pv si.in subsidiar inlocuitea cu masura avertismentului..
Domnule Avocat Niculescu Ionuț, va mulțumesc mult pentru sfaturi. Sa știți că sunt de acord în totalitate cu ce spuneți dumneavoastră, cu un avocat întotdeauna șansele de câștig sunt mult mai mari, în cazul de față însă nu știu dacă se merita, in sensul că onorariul unui avocat chiar și pentru o contestație poate ajunge la aceași suma cât amenda și atunci n-am prea făcut mare lucru. Am sa țin cont de sfaturile dumneavoastra, îmi sunt de mare folos. Apreciez și va multumesc!

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Judecatorul nu poate sa se pronunte asupra unor ucruri pe care nu le cereti.Era ideal sa va formuleze macar contestatia un av ,tb sa cereti dvs anularea pv si.in subsidiar inlocuitea cu masura avertismentului..

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amenda pentru parcarea la adresa de domiciliu LOREDANA ZANFIR LOREDANA ZANFIR Am primit direct (nu avertisment mai intai, desi era \"prima abatere\") o amenda de la politia locala pe baza unei reclamatii facute de un sofer care se afla ... (vezi toată discuția)
Contestatie amenda centura siguranta nutzzu nutzzu Buna ziua.O cunostinta a mea,doamna,a primit o amenda de circulatie 140 lei si 2 puncte penalizare pt neportul centurii de siguranta.Cand a fost oprita,i-a ... (vezi toată discuția)
Contestatie pv trecere neregulamentara, sanse de castig giulia1973 giulia1973 Buna ziua, am primit amenda pentru trecere neregulamentara (la distanta de zebra) si as dori sa o contest pentru ca mi se pare mare si incorecta. Procesul ... (vezi toată discuția)