Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna seara, separată de soț,copil minor în ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna seara, separată de soț,copil minor în îngrijirea mea, am ...

Buna seara,separată de soț,copil minor în îngrijirea mea,am tot sperat la divorț amiabil....dar nu e posibil.Nu contribuie cu nimic la creșterea copilului,până la finalizarea divorțului,pot să l reclam pentru abandon familial?Daca da,unde și cum se procedează.Multumesc tuturor anticipat!
Daca nu va descurcati, cereti pe calea ordonantei pensie de intretinere pana la finalul divorțului.
În cadrul procesului de divorț, solicitați ca instanța să dipună plata pensiei de la data introducerii cererii de chemare în judecată, nu de la data pronunțării. Dacă depindeți de plata pensiei pentru creșterea copilului, cereți prin procedura de ordonanță președințială ca pensia să fie achitată până la finalizarea dosarului de divorț.
Mulțumesc,unde se depune și cum se procedează va rog?Mulțumesc.

gi-jane2 a scris:

Daca nu va descurcati, cereti pe calea ordonantei pensie de intretinere pana la finalul divorțului.

La instanța la care se judecă divorțul.
daca nu va descurcati, ar fi bine sa apelati la avocat ca trebuie sa indepliniti niste conditii, sa justificati urgenta etc