Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna ziua. In cazul in care avocatul atesta ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna ziua. In cazul in care avocatul atesta identitatea partilor, ...

Buna ziua. In cazul in care avocatul atesta identitatea partilor, a continutului si datei unui inscris (deci cand e asimilat functionarului public) poate fi subiect activ al infractiunii de luare de mita?
Avocatul, daca a fost mandatat sa reprezinte pe cineva, poate spune de ex. ca ala e fiul unui erou roman din Al Treilea Razboi Mondial, deoarece nu exista infractiunea de aparare mincinoasa. Riscul e doar sa nu fie crezut daca minte.