avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 294 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Buna seara, pasaportul si cartea de identitate sunt ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Buna seara, pasaportul si cartea de identitate sunt expirate,am ...

Buna seara, pasaportul si cartea de identitate sunt expirate,am certificatul de nastere si permisul de conducere,insa cum sunt un Franta si proprietara de o casa cu prietenul meu francez si am 2 copii francezi, as dori sa stiu daca exista o alta posibilitate pentru sa imi fac cartea de identitate si dupa pasaportul fara sa ma intorc in tara...nu pot imputernicii pe nimeni fiindca tatal meu este alcoolic si nu mai stie unde a pus actele de la casa din Romania( casa lui si a mamei decedate).. Foarte complicat....Am unceput un servici nou pe care nu imi permit sa il pierd in cazul in care plec o saptamana....multumesc mult pentru ajutor
Cel mai recent răspuns: georgiana.td , utilizator 14:27, 13 Septembrie 2022
Contactați Consulatul cel mai apropiat. Vă programați și rezolvați situația din 2 vizite la Consulat. Depunere și ridicare de acte de identitate/ prelungire valabilitate...

Multumesc mult pentru raspuns insa mi au zis ca trebuie sa ma intorc in tara.Imi pot da doar o hartie pentru o luna de zile sa ma pot duce in Romania sa imi fac cartea de identitate...Pufff foarte greu nu ne ajuta deloc consulatul, ne trateaza ca pe niste gunoaie...
Ioan Victor a scris:

Contactați Consulatul cel mai apropiat. Vă programați și rezolvați situația din 2 vizite la Consulat. Depunere și ridicare de acte de identitate/ prelungire valabilitate...

Daca aveți domiciliul stabilit în Franța, solicitați prin consulat obținerea unui pașaport de cetățean român cu domiciliul în străinătate (CRDS). Acesta este practic statutul dvs. actual, iar acest tip de pașaport ține loc și de act de identitate pentru persoanele cu acest statut . Prin consulat puteți obține și certificatele de stare civilă, dacă nu le mai aveți.
Tineti cont insă că în această situație renuntati la domciliul din tara si trebuie predata cartea de identitate .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Carte identitate furata - franta - copie legalizata pt pasaport? ElizaBV ElizaBV Buna seara, Ma aflu pentru o perioada in Franta si mi-a fost furata cartea de identitate. Am depus plangere la politie si am primit un document cu care sa ... (vezi toată discuția)
Procedura de obtinere a pasaportului de cetatean roman cu domiciliul in strainatate eliy eliy BUNA SEARA. As avea nevoie de ajutor ia vederea obtinerii pasaportului. PROBLEMA mea e ca sunt divortata in romania dar nu mi-am schimbat numele in urma ... (vezi toată discuția)
Dubla cetatenie minor 14 ani Gogolino Gogolino Buna seara.Poate cineva sa ma lamureasca intr-o problema ? Eu sunt romanca ,casatorita cu un italian si am un baiat care a implinit 14 ani in februaie. I-am ... (vezi toată discuția)