Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Buna seara, pasaportul si cartea de identitate sunt ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Buna seara, pasaportul si cartea de identitate sunt expirate,am ...

Buna seara, pasaportul si cartea de identitate sunt expirate,am certificatul de nastere si permisul de conducere,insa cum sunt un Franta si proprietara de o casa cu prietenul meu francez si am 2 copii francezi, as dori sa stiu daca exista o alta posibilitate pentru sa imi fac cartea de identitate si dupa pasaportul fara sa ma intorc in tara...nu pot imputernicii pe nimeni fiindca tatal meu este alcoolic si nu mai stie unde a pus actele de la casa din Romania( casa lui si a mamei decedate).. Foarte complicat....Am unceput un servici nou pe care nu imi permit sa il pierd in cazul in care plec o saptamana....multumesc mult pentru ajutor
Contactați Consulatul cel mai apropiat. Vă programați și rezolvați situația din 2 vizite la Consulat. Depunere și ridicare de acte de identitate/ prelungire valabilitate...

Multumesc mult pentru raspuns insa mi au zis ca trebuie sa ma intorc in tara.Imi pot da doar o hartie pentru o luna de zile sa ma pot duce in Romania sa imi fac cartea de identitate...Pufff foarte greu nu ne ajuta deloc consulatul, ne trateaza ca pe niste gunoaie...
Ioan Victor a scris:

Contactați Consulatul cel mai apropiat. Vă programați și rezolvați situația din 2 vizite la Consulat. Depunere și ridicare de acte de identitate/ prelungire valabilitate...

Daca aveți domiciliul stabilit în Franța, solicitați prin consulat obținerea unui pașaport de cetățean român cu domiciliul în străinătate (CRDS). Acesta este practic statutul dvs. actual, iar acest tip de pașaport ține loc și de act de identitate pentru persoanele cu acest statut . Prin consulat puteți obține și certificatele de stare civilă, dacă nu le mai aveți.
Tineti cont insă că în această situație renuntati la domciliul din tara si trebuie predata cartea de identitate .