Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună ziua.Rog frumos comunitatea să îmi răspundă ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună ziua.Rog frumos comunitatea să îmi răspundă la întrebarea ...

Bună ziua.Rog frumos comunitatea să îmi răspundă la întrebarea mea referitoare la pensie.Am împlinit vârsta de 55 ani,am o vechime de 38 ani din care 16 ani în grupa 1.Toată activitatea a fost într-o zonă care beneficiază de acei doi ani reducere din vârsta standard.
Întrebarea ar fi,când pot depune dosarul de pensionare?
Mulțumesc anticipat.
Cei 2 ani pentru ca ati domiciliat in zona cu poluare nu se aduna la cei pentru vechime in vederea iesirii la pensie.
Pentru cei 16 ani lucrati in grupa 1 de munca beneficiati de 8 ani de reducere la varsta de pensionare.
65-8 = 57 ani varsta la care puteti iesi la pensie.