avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 550 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Va rog sa imi spuneti cand trebuie sa revin la ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Va rog sa imi spuneti cand trebuie sa revin la serviciu din CCC ...

Va rog sa imi spuneti cand trebuie sa revin la serviciu din CCC pt a beneficia de stimulent de inserție.Mentionez ca cel mic împlinește 2 ani in 6 februarie. Multumesc
Cel mai recent răspuns: marina12.06 , utilizator 14:07, 27 Septembrie 2022
Tatăl copilului îndeplinește condițiile pentru a beneficia de indemnizatia CCC?
Tatăl copilului nu poate sa intre in CCC.
Nu indeplineste conditiile ?


Cornel Vasile a scris:

Nu indeplineste conditiile ?

Nu le îndeplinește.
Părinţii care se întorc la muncă după finalizarea concediului de creştere a copilului, adică după vârsta de doi ani, respectiv trei ani, a copilului cu dizabilități primesc stimulent de inserție în valoarea de 650 de lei.

De asemenea, puteti reveni la munca si inainte de a implini copilul varsta de 2 ani.
Ultima modificare: Marți, 27 Septembrie 2022
Cornel Vasile, Consilier juridic

Alte discuții în legătură

Inserție copil Nelus1976 Nelus1976 Când trebuie să încep serviciul pentru ă beneficia de inserția ptr cresterea copilului (vezi toată discuția)
Concediu crestere copil ContSters456450 ContSters456450 Am rugamintea sa ma lamuriti cu privire la urmatoarele aspecte: Am optat pentru Ccc pe o perioada de 2 ani. De la data solicitarii si pana in prezent am ... (vezi toată discuția)
Stimulent insertie cryys cryys Buna ziua, As dori sa stiu daca stimulent de inserție de primeste si in cazul in care ma întorc mai devreme din CCC , insa la un alt loc de munca nu la cel ... (vezi toată discuția)