avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 548 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Va mai deranjez cu o întrebare, Sora mea a cumpărat ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Va mai deranjez cu o întrebare, Sora mea a cumpărat o garsoniera ...

Va mai deranjez cu o întrebare,
Sora mea a cumpărat o garsoniera împreună cu iubitul ei, ea făcând împrumut pentru garsoniera, între timp, s - au despărțit, el a rămas în garsoniera, și și a luat angajamentul la banca ca v a plăti rata. Dar...., de 6 luni nu a mai plătit nimic. Ce se poate face în cazul în care, el nu vrea sa mai plătească.?
II poate pune ei oprire banca pe salariu?
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 06:37, 3 Octombrie 2022
Pe numele cui e garsoniera?
Pt ca imprumutul e pe numele ei, da, poate fi executata silit pt neplata.
Garsoniera e pe numele amândurora. Doar împrumutul e pe numele ei.

gi-jane2 a scris:

Pe numele cui e garsoniera?
Pt ca imprumutul e pe numele ei, da, poate fi executata silit pt neplata.



ibuj a scris:

Garsoniera e pe numele amândurora. Imprumutul este unul de nevoi personale, e pe numele și este ipotecat cu un ap de 4 camere. Banca se poate duce și la cel care are ipoteca?

gi-jane2 a scris:

Pe numele cui e garsoniera?
Pt ca imprumutul e pe numele ei, da, poate fi executata silit pt neplata.



Daca a pus ipoteca pe 4 camere, lejer banca se va indrepta catre acel ap. Ce poate face sora e sa plateasca ea creditul si sa ceaq partajul garsonierei.
Nu înțeleg de ce l-a făcut proprietar daca ea a facut imprumut.
Ultima modificare: Duminică, 2 Octombrie 2022
gi-jane2, moderator
Va mulțumesc pentru răspuns.
Situația în cazul lor e puțin mai complicata, ea nu are de unde sa plătească creditul,ea sta cu chirie acum, pentru ca au fost niște lucruri destul de urate între ei, și ea a luat hotărârea sa plece din garsoniera, lăsându-l l pe el acolo, dar voiam sa știu ce se poate întâmpla. Ea este îngrijorată pentru faptul ca el nu a mai plătit rata de câteva luni.
Proprietari sunt încă amândoi în acte, doar ca au făcut la banca o notificare și el și a luat angajamentul ca plătește.
Ultima modificare: Duminică, 2 Octombrie 2022
ibuj, utilizator

Alte discuții în legătură

Partaj m_m m_m Buna izua, Tatal meu urmeaza sa faca un imprumut la banca pentru a-mi cumpara in rate o garsoniera. Contractul garsonierei va fi in consecinta pe numele ... (vezi toată discuția)
Cum se imparte la partaj un apartament la care mai trebuiesc platite rate inca 24 de ani j0lly j0lly Buna ziua In urma unui divort, ar fi de impartit o garsoniera la care au mai ramas de plata rate la banca inca 24 de ani (din 30 initial). Pana acum, suma ... (vezi toată discuția)
Intrebare alinaneamtu alinaneamtu buna ziua am si eu o mare problema. sotul meu in urma cu 5 ani si-a ajutata sora luand un imprumut din banca. ea trabuia sa plateasca ratele ca umbrumutul a ... (vezi toată discuția)