Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Va mai deranjez cu o întrebare, Sora mea a cumpărat ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Va mai deranjez cu o întrebare, Sora mea a cumpărat o garsoniera ...

Va mai deranjez cu o întrebare,
Sora mea a cumpărat o garsoniera împreună cu iubitul ei, ea făcând împrumut pentru garsoniera, între timp, s - au despărțit, el a rămas în garsoniera, și și a luat angajamentul la banca ca v a plăti rata. Dar...., de 6 luni nu a mai plătit nimic. Ce se poate face în cazul în care, el nu vrea sa mai plătească.?
II poate pune ei oprire banca pe salariu?
Pe numele cui e garsoniera?
Pt ca imprumutul e pe numele ei, da, poate fi executata silit pt neplata.
Garsoniera e pe numele amândurora. Doar împrumutul e pe numele ei.

gi-jane2 a scris:

Pe numele cui e garsoniera?
Pt ca imprumutul e pe numele ei, da, poate fi executata silit pt neplata.

ibuj a scris:

Garsoniera e pe numele amândurora. Imprumutul este unul de nevoi personale, e pe numele și este ipotecat cu un ap de 4 camere. Banca se poate duce și la cel care are ipoteca?

gi-jane2 a scris:

Pe numele cui e garsoniera?
Pt ca imprumutul e pe numele ei, da, poate fi executata silit pt neplata.

Daca a pus ipoteca pe 4 camere, lejer banca se va indrepta catre acel ap. Ce poate face sora e sa plateasca ea creditul si sa ceaq partajul garsonierei.
Nu înțeleg de ce l-a făcut proprietar daca ea a facut imprumut.
gi-jane2, moderator
Va mulțumesc pentru răspuns.
Situația în cazul lor e puțin mai complicata, ea nu are de unde sa plătească creditul,ea sta cu chirie acum, pentru ca au fost niște lucruri destul de urate între ei, și ea a luat hotărârea sa plece din garsoniera, lăsându-l l pe el acolo, dar voiam sa știu ce se poate întâmpla. Ea este îngrijorată pentru faptul ca el nu a mai plătit rata de câteva luni.
Proprietari sunt încă amândoi în acte, doar ca au făcut la banca o notificare și el și a luat angajamentul ca plătește.
ibuj, utilizator