Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Teren din jurul bloc ANL. Buna ziua! Ma confrunt cu ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Teren din jurul bloc ANL. Buna ziua! Ma confrunt cu urmatoarea ...

Teren din jurul bloc ANL.
Buna ziua!
Ma confrunt cu urmatoarea problema: in anul 2019 am vandut o bucata de teren din gradina casei, teren care avea "iesire" in zona de blocuri ANL, pastrandu-mi un drum lateral de iesire cu gandul de a putea dezvolta , ulterior, o alta constructie.
Am facut o solicitare scrisa catre Primaria orasului in care locuiesc pentru a-mi asigura o cale de acces inclusiv auto, in vederea construirii. Sunt doi ani de atunci, nu am primit raspuns nici azi. Din informatii, se feresc sa formulze un raspuns motivand faptul ca nu este terenul Primariei ci al Ministerului Dezvoltarii si ca ei nu au cum sa dea aprobare.Neoficial, deci.
De asemenea, cei din cadrul primariei, serviciul "spatii verzi" au venit si au plantat, din loc in loc la cca 2m distanta pui de Tuia,Unul dintre acesti viitori pomi blocandu-mi efectiv iesirea din curte.
Daca ma puteti ajuta cu cateva raspunsuri, multumesc anticipat!
1) Cui trebuie sa ma adresez pentru a obtine cale de acces(sau folosinta, nu stiu termenul exact) legal, din curtea mea cu piciorul sau masina?Ori daca se poate obtine.
2)Avea dreptul primaria/administratorul blocurilor ANL sa vina sa-mi lege poarta de iesire cu sarma?
3) daca oficial terenul respectiv este inregistrat ca "spatiu verde"(terenul care se invecineaza cu proprietatea noastra ) putem sa trecem cu piciorul sau masina? Nu exista nicaieri niciun anunt/interdictie.Unde am putea vedea daca trenul este trecut ca Spatiu verde(viitor loc de joaca pt copii, asa este motivata plantarea puilor de Tuia.
Initial este necesar sa aflati statutul terenului ,cine raspunde legal de administrarea si utilizarea acestuia
Atat timp cat poarta este a dv ,cand face parte din imprejmuirea proprietatii dv,legal numai proprietarul terenului afferent unde aveti access putea sa solicite blocare caii de acces
Pentru stabilirea statutului terenului solicitati official detalii la primaria teritoriala