avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 411 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort si partaj amiabil la notar. In 2020 am cumparat ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort si partaj amiabil la notar. In 2020 am cumparat cu fostul ...

Divort si partaj amiabil la notar.
In 2020 am cumparat cu fostul sot un apartament in valoare de 60.000 euro prin credit ipotecar pe 14 ani. Acum el doreste sa renunte la partea lui, banca creditoare si-a dat acordul sa preiau singura ratele, dar notarul imi spune ca eu trebuie sa-l despagubesc pe fostul sot cu jumatate din valoarea apartamentului, adica 30.000 euro!!! Asta inseamna ca eu sa platesc o jumatate de apartament de 2 ori, o data bancii si o data cu titlu de despagubire,iar sotul sa se trezeasca cu 30.000 euro in cont. Despagubirea nu ar trebui sa fie strict pt jumatate din ce am platit pana acum impreuna in cei doi ani, adica cei 15% si ratele platite efectiv?
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 11:08, 6 Octombrie 2022
mergeti la alt notar care sa scrie in actul d epartaj ca dvs luati casa, restul de crodit si sotul ia o sulta de x lei cat v-ati inteles.
Era cum zice notarul daca bunul era achitat din surse proprii la momentul cumpararii. Asa, bunul este al dvs insa el este grevat de o sarcina si anume restituirea creditului (activ-pasiv).

Schimbati urgent notarul si asigurati va ca noul notar cunoaste legea.

Ceea ce impartiti este ceea ce ati achitat pana acum pe din 2 (avans plus rate).
Perfect logic, multumesc!
Sulta se impoziteaza?


AV. GABRIELA GERBER a scris:

Era cum zice notarul daca bunul era achitat din surse proprii la momentul cumpararii. Asa, bunul este al dvs insa el este grevat de o sarcina si anume restituirea creditului (activ-pasiv).

Schimbati urgent notarul si asigurati va ca noul notar cunoaste legea.

Ceea ce impartiti este ceea ce ati achitat pana acum pe din 2 (avans plus rate).

nu

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Partaj ContSters283142 ContSters283142 Am divortat de sotia mea, iar din casatorie nu au rezultat copii. Avem o casa ca bun comun, casa pe care am construit-o cu un credit ipotecar (ipoteca e pe ... (vezi toată discuția)
Divort amiabil, bunuri in leasing flurryorama flurryorama Ce se intampla dupa divort cu bunurile achizitionate in leasing, la care mai sunt rate de achitat? Contractul de leasing este pe numele unuia dintre soti dar ... (vezi toată discuția)