Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Buna ziua , in luna septembrie 2022 am cumparat un ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Buna ziua , in luna septembrie 2022 am cumparat un bilet de avion ...

Buna ziua , in luna septembrie 2022 am cumparat un bilet de avion Bucuresti -Londra prin agentia eDreams cu compania de zbor Blue air. Zborul a fost anulat de compania de zbor. Cine trebuie sa-mi ramburseze costul biletului ? Mentionez ca am contactat agentia eDreams prin care am cumparat biletul de avion si compania de zbor pentru rambursarea banilor iar ei ma paseaza de la unul la celalat.
Buna ziua,
Din cate stiu, agentia e-Dreams este doar intermediara si isi incaseaza un comision pentru furnizarea biletului.
Compania de zbor Blue-Air este cea care presteaza serviciul (zborul) deci biletele sunt ale ei.
Ar fi bine sa contactati un avocat din localitatea dvs. pentru a incepe procedura de restituire a banilor: primul pas este o notificare catre cele doua companii ( notificarea trebuie semnata si trimisa de avocat )
Nu ar strica si o plangere la ANPC