Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... EUIPO - produs marca inregistrata este sau nu legal sa ...
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

EUIPO - produs marca inregistrata este sau nu legal sa fie comercializat ...

EUIPO - produs marca inregistrata este sau n7 voie sa fie cometcializat de alta firma decat cea care a inregistrat produsul
Referitor la produsele, marca inregistrata pe tritoriul UE,-EUIPO, m-am trezit ca dupa ce am achizitionat un produs de pe alibababa m-a contactat o doamna care pretinde ca produsul cu pricina este inregistrat de ea. Si mi-a scris cam asa: "Bună ziua . Vă rugăm să ne furnizați compania prin care vindeți produsul " ondulator fără căldură din mătase naturală ". Având în vedere că produsul nostru este înregistrat și patentat pe teritoriul României și EU, nici o altă companie nu poate comercializa legal, un produs care sa dețină aceleași caracteristici. Va rugăm sa ne oferiți datele companiei prin care il comercializați, pentru a vă trimite aceste aspecte menționate deasemenea, prin documente certe, prin avocații companiei noastre sa nu existe confuzii. Vă mulțumim, așteptăm informațiile complete, împreună cu o adresa a sediului social pentru a vă putea expedia notificarea."..Am gresit eu cu ceva? Si sunt nedumerit de faptul ca-mi cere informatii despre firma pe care o detin. De ce? Ma puteti ajuta, va rog, cu un sfat? Exista lege care sa nu-mi permita sa aduc produse deja matca inregistrata? Va multumesc.
patentul bate marca inregistrata. aici e vorba de inventii/ inovatii. iar daca furnizorul dvs nu si-a inregistrat patetul (brevetul, pe romaneste) in Romania, e obligat sa cedeze locul celui care l-a inregistrat. totusi, e bine sa va informati mai intai despre ce este vorba. asa cum ei v-au cerut date, si dvs sunteti in drept sa le cereti sa-si demonstreze prioritatea. cu buna credinta si in mod onest
adriandimitriu, utilizator