Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Cumparare licență
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Cumparare licență

Se da urmatoarea speta:
O societate obtine licenta pt comercializarea anumitor produse. Acele produse sunt comercializate si de alte societăți. Societatea detinătoare de licentă le solicita celorlalte fie distrugerea bunurilor, fie cumpărarea licentei.
Societatea care are licenta poate solicita societatilor care nu detin licență, informatii despre numărul bunurilor importate/comercializate în anii anteriori?
Pot solicita plata licenței pentru bunurile achizitionate inainte de a detine ei aceasta licenta?
Faceti o mare confuzie, o simpla licenta este o autorizatie de comercializare, licenta+exclusivitatea de distributie pe o zona comerciala data este altceva iar achizitia patentului, inventiei, etc... este cu totul altceva.
In cazul in care ati obtinut un patent, o inventie va trebui sa verificati ca este inca protejata, ca nu a intrat in domeniul public!
Numai cumpararea patentului, inventiei, etc... permite avertizarea, interogarea, somarea si/sau aducerea in instanta a societatilor care desfac deja produsul.
Nu aveti nici un drept anterioritate, data de obtinere al patentului, inventiei, etc... este data de la care incep drepturile dvs de proprietate!
poate fi vorba de o simpla marca inregistrata.
1. firma detinatoare de licenta trebuie sa verifice daca celelalte nu au cumva si ele;
2. daca licenta firmei de mai sus e exclusiva, sa zicem, pentru Romania, ea poate actiona concurenta in contrafacere, cu sprijinul detinatorului de marca.