Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua Recent, prin Legea nr. 283/2022 - s-a ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua Recent, prin Legea nr. 283/2022 - s-a modificat Codul ...

Bună ziua
Recent, prin Legea nr. 283/2022 - s-a modificat Codul muncii.
Una din modificări - este un nou model de Contract de muncă.

Vă rugăm frumos să ne ajutați cu un răspuns:
- angajatorul va trebui să facă alte Contracte de muncă, conform noului model ?
sau se va face Act adițional la fostul Contract de muncă /modelul vechi ?

- ce se va întâmpla cu vechile Contracte de muncă /modelul vechi ?
Bună ziua,

Schimbările trebuie făcute în contracte, nu prin acte adiționale, iar ”vechile” contracte de muncă trebuie doar modificate, nu înlocuite. Iar asta se face încă de-acum, pentru legea este deja în vigoare. Nu trebuie așteptat modelul pentru că durează până când va fi oficializat.
Însă cu siguranță juristul instituției știe ce e de făcut sau de unde să se informeze.

Pentru cultura dvs. aveți detalii aici:
www.avocatnet.ro/articol_627...
și în seria de articole despre clauzele obligatorii din CIM-uri, din care puteți citi câteva și fără abonament:
www.avocatnet.ro/t18679/clau...
Vă mulțumim enorm de mult pentru lămuriri
Revin cu o clarificare făcută de Inspecția Muncii, pe care o puteți citi în întregime aici:
www.avocatnet.ro/articol_628...
Inspecția Muncii confirmă: Nu e necesară încheierea de acte adiționale la toate CIM-urile în derulare ca urmare a ultimelor modificări legislative

Noile elemente pe care recenta Lege 283 le introduce în Codul muncii ca fiind obligatorii în cuprinsul contractelor de muncă nu implică necesitatea de a încheia acum acte adiționale la toate contractele de muncă din țară, dar asta nu înseamnă că noile condiții aplicabile raportului de muncă nu li se aplică celor care aveau deja contracte încheiate la 22 octombrie 2022 - la cerere, angajatorii vor trebui să le furnizeze informații privind noile condiții acestor angajați.

Dacă pentru noii angajați, adică cei cu contracte încheiate din 22 octombrie încolo, este evident că e obligatorie includerea noilor aspecte în contracte, pentru angajații cu contracte deja încheiate la 22 octombrie avem precizată doar o obligație de informare, la finele Legii nr. 283/2022, aplicabilă însă la cererea salariaților.
Vă mulțumim enorm de mult încă o dată pentru lămuriri