Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Va rog, un angajat care doneaza sange, este obligat sa ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Va rog, un angajat care doneaza sange, este obligat sa benefieze ...

Va rog, un angajat care doneaza sange, este obligat sa benefieze de ziua libera platita in ziua care a donat? dar in cazul angajatilor care lucreaza in ture 12/24 si doneaza sange intr-o zi libera ( pe grafic ), cum beneficiaza de ziua libera care ii revine conform legii?
Extras din lege.Nu se specifica daca se poate lua acea zi intr-o data ulterioara.Puteti dona intr-o zi cand sunteti in tura.
b) o zi liberă de la locul de muncă, în ziua donării, în cazul donatorilor de sânge salariaţi; o zi scutire de frecvenţă, în ziua donării, în cazul elevilor, studenţilor şi militarilor;
Nu beneficiază de zi liberă.Nu se poate dona când ești la muncă în tura.Nu poți fi în doua locuri în același timp.Mergi să donezi în ziua ta libera asta e clar dar nu poți să beneficiezi.
mitabiciclista, utilizator
De unde ati scid ca nu se poate fina de cei care lucrează în ture?

În ziua de tura dacă donează este liber.
Doar dacă îți face altcineva tura ta.Pentru asta trebuie modificat programul de tură din timp,doar cu acordul colegului pus să lucreze ore suplimentare în locul tău.Teoretic se poate,practic e mai greu.Lucrul in ture e diferit de programul normal.Puteti sa încercați dacă vreți să obțineți simpatia colegilor și a șefilor. Dacă doriți cu adevărat să donati mergeți în zile libere.
mitabiciclista, utilizator
Prezentați textul de lege care sa sustina postarea dvs?
Cornel Vasile, Consilier juridic