Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună seara ! O întrebare am și eu . Dacă în ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună seara ! O întrebare am și eu . Dacă în instanță am ...

Bună seara ! O întrebare am și eu . Dacă în instanță am fost deacord ca fosta soție sa îmi poarte numele de familie , iar acum ma-m răzgândit . Se mai poate face ceva în așa fel încât ca fosta soție sa își ia numele ei înapoi ? Mulțumesc
NU
Femeia isi poate schimba numele pe cale administrativa, dar doar daca vrea ea.
Bună ziua! Nu mai aveți niciun drept de a decide în acest moment. Dacă ați fost de acord să păstreze numele si s-a consemnat printr-o hotărâre judecătorească, nu vă mai puteți răzgândi. Doar ea se poate răzgândi și poate reveni la numele anterior căsătoriei.
Nici o șansă ,oricum presupun ca nu sunteți academician doctor inginer, scriitor,candidat la Nobel sau actor faimos încât sa va aducă prejudicii faptul ca va poarta numele fosta.Pt linistea dvs chiar dacă nu erați de acord existau șanse ca instanta sa I admită cererea ...
Puteți însă să vă schimbați dumneavoastră numele pe cale administrativă.

gi-jane2, moderator