Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua,am următoarea situație: divorțată ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua,am următoarea situație: divorțată custodie comună ...

Bună ziua,am următoarea situație: divorțată custodie comună și domiciliul minorului la mine.Vreau anul viitor sa merg in vacanță cu minorul in afara țării.Problema este că tatăl refuză să-mi acorde procură și bineînțeles pașaport pentru minor. Intenționez să mă adresez instanței de judecată pentru procură și pașaport.
Întrebarea mea este procura și pașaportul obținute în instanță prin hotărâre prezidențială sunt valabile strict pentru această vacanță?sau până împlinește minorul 18 ani?
Daca vreau să-mi petrec vacantele cu el in afara țării trebuie sa deschid proces în fiecare an ?sau la fiecare ieșire din tara?
Menționez că în trecut tatăl a fost plecat cu minorul in Bulgaria in vacanță iar eu nu am avut nimic împotrivă.
Mulțumesc!
Floarea Mihaela, utilizator
De fiecare data cand celalalt parinte nu isi da acordul intr-o anumita chestiune privind minorul, celalalt poarinte se adreseaza instantei pentru suplinirea acordului . Pasaportul are termenul sau de valalbilitate dar nu influenteaza demersul in instanta.