avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 563 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale SRL (impozit 1% pe venit sau 16% pe profit)
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

SRL (impozit 1% pe venit sau 16% pe profit)

SRL (impozit 1% pe venit sau 16% pe profit)
Dupa ultimele modificari a codului fiscal aceasta este o problema cu care ma confrunt.
Pe scurt: detin un SRL, cifra de afaceri 2021 - 34.823 lei, Profit: 7.160 lei.
Cifra de afaceri 2022 : 27 485 lei, cheltuieli : 28.200 lei
Initial plateam 3% pe venit, o suma modica dar totusi o suma.
Dupa noile reglementari daca as alege 1% (ca si angajat in propria firma) inseamna undeva la 1200 lei (cas, cass, etc)/luna x 12 luni = 14.400 lei catre stat deci nicio sansa sa aleg varianta aceasta deoarece in conditiile de fata ar trebui sa vin cu bani de acasa pentru a-mi plati darile catre stat pentru un angajat.
Iar daca aleg 16% din profit ar fi 16% practic din nimic, dat fiind ca pe anul in curs sunt deja pe minus.
Care varianta ar fi mai buna ?
Ultima modificare: Marți, 6 Decembrie 2022
Clear, utilizator
Cel mai recent răspuns: claudiuvlad , utilizator 18:02, 7 Decembrie 2022


Clear a scris:

SRL (impozit 1% pe venit sau 16% pe profit)

Cifra de afaceri 2022 : 27 485 lei, cheltuieli : 28.200 lei
.



Daca estimezi ca asa vor sta lucrurile si de aici inainte, de ce sa mai mentii activitatea? Se munceste degeaba.
Pentru ca e singura sursa de venit , doresc sa muncesc pentru mine, și de asemenea doresc sa muncesc legal .
* Dupa 16 ani munciți în diverse firme m-am ales cu 8 ani pe cartea de munca. Așadar Total exclus sa mai lucrez vreodată ca și angajat în orice alta firmă.

claudiuvlad a scris:



Clear a scris:

SRL (impozit 1% pe venit sau 16% pe profit)

Cifra de afaceri 2022 : 27 485 lei, cheltuieli : 28.200 lei
.



Daca estimezi ca asa vor sta lucrurile si de aici inainte, de ce sa mai mentii activitatea? Se munceste degeaba.


Atunci trebuie sa fii foarte atent cu privire la "activitatea dependenta". Daca facturezi un singur client si eventual ii folosesti spatiile/bunurile etc.

[ link extern ] /

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Doresc sa deschid o afacere pe domeniul de entertainment. Ya Boi Magnus Ya Boi Magnus Doresc sa deschid o afacere pe domeniul de entertainment, pentru a nu imi face griji ca voi fi raid-uit de fainii de la anaf pentru taxe pe banii din donatii ... (vezi toată discuția)
Contractor petrolist - taxe impozite sebi74 sebi74 Buna ziua, Ma numesc Sebastian. Am fost angajat timp de 14 ani la o firma de servicii in domeniul petrolier in strainatate (muncitor pe platforma petroliera). ... (vezi toată discuția)
Echipa foto-video fotografeveniment fotografeveniment De cateva luni fac fotografie de eveniment (nunta, botez, majorat) si sunt insotit de un coleg cameraman. Ne gandim sa intram in legalitate , insa deocamdata ... (vezi toată discuția)