Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Internship
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Internship

Buna ziua,

Daca vreau sa iau studenti in internship, practica, timp de mai multe luni care sunt posibilitatile legale, in afara contractului de munca? Internship-ul presupune sa vina la firma sa-i invat si sa lucreze apoi maxim 4 ore pe zi, dar nu ca si un angajat cu toate responsabilitatile. Vreau sa-i platesc, insa nu prin contract individual de munca. Am cautat si am vazut ca nu merge cu contractul de ucenicie. Dar in cazul absolventilor de facultate ce acte ar trebui intocmite?

Va multumesc!
~ Conținut șters la cerere ~
Puteti sa incheiati o Conventie pentru practica studentilor cu facultatea unde sunt ei.
Conventia se intocmeste avand ca parti: Facultatea - in calitate de organizator de practica, Firma dvs - in calitate de partener de practica si Studentul - in calitate de practicant.
In aceasta conventie se stabilesc obligatiile pentru fiecare parte.

Asa nu aveti nici o obligatie financiara (adica nu trebuie sa le dati salariu).
La sfarsitul "practicii" le eliberez adeverinta ca au facut practica ptr ca le este si lor necesara la facultate (au de facut stagiu de practica).

Isa Radov, Consultant resurse umane
Bursa privata.