Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna !după neacordarea priorității mi s-a reținut ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna !după neacordarea priorității mi s-a reținut permisul ...

Buna !după neacordarea priorității mi s-a reținut permisul pe 90 de zile .azi am primit un document în care scrie că trebuie să mă prezint la serviciul politiei rutiere unde sunt înregistrată în evidență pentru verificarea cunoașterii regulilor de circulație .eu sunt inca începătoare ,deci bănuiesc că nu este vorba de testul acela pentru redobândirea permisului
Nu înțeleg ce este
Ba tocmai despre acel test 13/15 e vorba, v-a luat pemisul pe 90 de zile pentru ca nu ati acordat prioritate si s-a produsun accident.
Articolul 102
(3) Constituie contravenție și se sancționează cu amenda prevăzută în clasa a IV-a de sancțiuni și cu aplicarea sancțiunii complementare a suspendării exercitării dreptului de a conduce pentru o perioada de 90 de zile săvârșirea de către conducătorul de autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai a următoarelor fapte:
...........................
g) nerespectarea regulilor privind prioritatea de trecere sau depășirea, dacă prin aceasta s-a produs un accident de circulație din care au rezultat numai avarierea unui vehicul sau alte pagube materiale;

Neprezentarea, sau nepromovarea testului suplimenteaza suspendarea permisului cu inca 30 de zile.

Articolul 106
(3) Perioadele de suspendare a exercitării dreptului de a conduce prevăzute la alin. (1) și (2) se prelungesc, de drept, fără vreo altă formalitate, cu 30 de zile, dacă titularul permisului de conducere nu promovează testul de cunoaștere a regulilor de circulație sau nu se prezintă pentru susținerea acestuia până la expirarea perioadei de suspendare.
[ link extern ]