Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Divulgare IP
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Divulgare IP

Vreau sa ma lamuriti si pe mine asupra unui aspect.
Am postat pe un forum o opinie care a deranjat anumite persoane, acestea obtinand de la detinatorul site-ului si implicit al forumului, IP-ul meu (de fapt al internet cafe-ului la care merg). Cu aceste IP-uri, aceste persoane s-au prezentat in acest net cafe pentru a le cere proprietarilor acestuia sa ma identifice. Au prezentat chiar si o fotografie a mea, fapt relatat de detinatorii net cafe-ului. In plus, trag concluzia ca, odata ce imi pot vedea IP-ul cei ce detin site-ul, imi pot vedea si parola pentru user-ul de pe forum, nu ?
Vreau sa stiu cat de legala e divulgarea IP-urilor de pe care am scris pe forum cat si aceasta hartuire.
nu este legala divulgarea de catre detinatorii de site-uri a IP-ului utilizatorilor lor, numai organelor statului (politie , procuratura etc.)
vezi legea 677/2001 privind protectia datelor cu caracter personal.
poti sa te adresezi cu aceasta problema autoritatii de supraveghere a datelor cu caracter persinal dataprotection.ro
....din cate stiu eu a mai aparut o lege sau a fost completata legea 677/2001 cu legea 506/2004
In legea nr. 506/2004 care completeaza legea nr.677/2001 se prevad clar cand aceste date se pot divulga:
[ link extern ] >

Vreau sa ma lamuriti si pe mine asupra unui aspect.
Am postat pe un forum o opinie care a deranjat anumite persoane, acestea obtinand de la detinatorul site-ului si implicit al forumului, IP-ul meu (de fapt al internet cafe-ului la care merg). Cu aceste IP-uri, aceste persoane s-au prezentat in acest net cafe pentru a le cere proprietarilor acestuia sa ma identifice. Au prezentat chiar si o fotografie a mea, fapt relatat de detinatorii net cafe-ului. In plus, trag concluzia ca, odata ce imi pot vedea IP-ul cei ce detin site-ul, imi pot vedea si parola pentru user-ul de pe forum, nu ?
Vreau sa stiu cat de legala e divulgarea IP-urilor de pe care am scris pe forum cat si aceasta hartuire.

E o mare diferenta intre IP si parola.Sigur,IP-ul il poate vedea administratorul forumului.Doar ca nu are voie sa il divulge asa ceva.Mi se pare destul de grav ceea ce a facut acel administrator.Dupa IP se poate afla locatia de unde s-a scris,fotografia presupun ca tu ai dat-o,pentru ca altfel nu avea de unde sa o obtina.Oricum parola userului tau,daca forumul nu era facut intr-o varianta antica de phpBB,nu o poate vedea.Toate parolele sunt codate.Asta te pot asigura,dat fiind ca si eu sunt administrator pe cateva forumuri.Teoretic chiar daca cu politia e prea complicat,parerea mea,ai putea apela la hous-ul acelui site.Poti face o reclamatie,iar acestia pot decide suspendarea site-ului.Bine,daca gazduidea e platita,e mai greu de obtinul.
Trimite o sesizare pe adresa administratorului, prin e-mail. Va fi foarte utila in cazul in care cineva ar face vreo prostie folosindu-se de IP-ul si de adresa ta. Mi s-a intamplat si mie ca cineva sa trimita un mesaj folosindu-se de IP-ul meu si m-am trezit ca mi s-a restrictionat accesul la un site. Am facut sesizare si s-a rezolvat, dar nu reluarea accesului ma interesa ci sa pot arata ca se pot folosi si alte persoane de adresa mea, caz in care adminul e raspunzator.