Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara! Ma aflu intr-o mare problema căreia nu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara! Ma aflu intr-o mare problema căreia nu îi găsesc ...

Buna seara! Ma aflu intr-o mare problema căreia nu îi găsesc rezolvare! Problema sta în felul următor! Bunicii mei au făcut schimb de pământuri cu alte persoane prin anul 1995 cu hârtie de mână între persoane! La primărie nu se găsesc aceste pământuri nicăieri la rol bunicul ne mai reușind sa finalizeze acest proces de schimb (a decedat) însă persoanele cu care a făcut schimbul le-au trecut pe ale bunicului! Cum am putea întra în posesia acestor pământuri în condițiile în care nici acele persoane nu mai sunt în viața și moștenitori nu au succesiunea dezbătută? Mai putem face ceva...de la schimb și până în prezent noi muncim pământul însă taxele pt impozit nu au fost achitate de nimeni , ...nu știu ce este se făcut! Va mulțumesc pt eventualele răspunsuri! Primăria nu accepta acea hârtie de mână....prin urmare bunicul a rămas și fără pământul lui și fără cel cu care a făcut schimbul!????????
Raisaelena03, utilizator
Soluția ar putea fi o acțiune în uzucapiune, dar discuția este mai amplă, pentru că situația este destul de complicată.