Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... avem drept de uzucapiune?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

avem drept de uzucapiune?

buna ziua
tatalui meu ia construit bunicul o casa cam prin 1968 , deatunci parintii mei folosesc terenul de sub casa si inca vreo 15 arii in spatele surii, nu avem actele pe casa dar toate utilitatile veneau pe numele tatalui , si el se lauda ca este proprietar , acuma eu banuiesc ca asa este deoarece bunicul a construit la toti cei 3 baieti ai lui o casa si si bunicul sia facut una, pe vremea lui ceausescu ,din cate stiu eu ,un om nu putea avea mai multe proprietati deci banuiesc ca esta casa tatalui meu si nu ar fi greu sa facem rost de acte , bunicii au murit si parintii la fel,tata de 11 ani , noi nu am facut succesiunea dupa parinti , dupa bunici nu stiu care este situatia, noi suntem 3 frati si am hotarat sa vindem casa parintilor, cum am putea obtine act de proprietate asupra terenului avand in vedere ca parintii mei il folosesc neintrerupt din 1968 noi ca urmasii lui avem drept de uzucapiune? avand in vedere ca pe cine e trecut pamantul e mort de foarte multi ani. multumesc
Consultati un avocat si aratatii si actele pe care le aveti .Puteti invoca uzucapiunea ca mod de dob a proprietatii si faceti jonctiune posesiilor a dvs si a tatalui. Nu a fost zona cooperativizata?Rolul de la primarie pe numele cui este?
la primarie e pe tata , si ograda din spatele casei la toata lumea era lasata, nu a fost cooperativizata, mai avem un teren care e in prelungirea acestuia dar acesta a fost cooperativizat, [ 28 ] arii
Pe cel cooperativizat trebuie sa aveti tiutlu de proprietate , sa nu aveti?
nici pe cel cooperativizat nu avem acte de proprietate dar pe ala nu vrem sa il vindem, si daca se va face succesiunea dupa bunicii cred ca se va rezolva caci LA PRIMARIE SI ALA E PE TATA
cel cooperativizat nu e un pamant tare bun pt agricultura si e tare denivelat nu se impinge nimeni la el,ar trebui mult investit in el ca sa poata fi folosit, daca ar fi sa il vindem nu am lua tare mult pe el