Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Permis auto
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Permis auto

Salutare!
In urma consumului de canabis la volan și deținere.. am o obținut o condamnare, nu amânarea aplicării pedepsei..
Îmi este destul de clar permisul să anulat.
Întrebarea mea este mă poate ajuta cineva să înțeleg in exemplul lăsat mai jos când pot susține din nou un examen pentru permisul auto?

Complet: CF43
Tip solutie: Condamnare cu acord de recunoaştere
Solutia pe scurt: În baza art. 485 alin. 1 lit. a C.pr.pen. admite acordul de recunoaştere a vinovăţiei încheiat în timpul urmăririi penale de Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie – Direcţia de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism – Structura Centrală – Secţia de Combatere a Traficului de Droguri, cu inculpatul sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de de?inere de droguri de risc pentru consum propriu, fără drept, prev. de art. 4 alin. (1) din Legea nr. 143/2000 si conducere a unui vehicul sub influen?a unor substan?e psihoactive, prev. de art. 336 alin. 1, 2 C. pen.. 1.În temeiul art. 4 alin.1 din Legea nr.143/2000, rap. la art. 480 alin. 4 C.p.p,., condamnă pe inculpatul Ionescu Marius la pedeapsa de 3 luni închisoare, pentru săvâr?irea infrac?iunii de de?inere de droguri de risc, fără drept, în vederea consumului propriu. În temeiul art. 67 alin. 1 C.p., rap. la art. 66 alin.1 lit. a, b si k C.p., interzice inculpatului, ca pedeapsă complementară, exercitarea drepturilor de a fi ales în autorită?ile publice sau în orice alte func?ii publice, de a ocupa o func?ie ce implică exerci?iul autorită?ii de stat ?i dreptul de a ocupa o funcţie de conducere în cadrul unei persoane juridice de drept public pe o perioadă de 3 ani, care se va executa în conformitate cu disp.art.68 alin.1 lit. b C.p., de la ramanerea definitiva a prezentei. În baza art.65 alin.1 C.p. rap. la art.66 alin.1 lit.a, b si k C.p., interzice inculpatului, ca pedeapsă accesorie, exercitarea drepturilor de a fi ales în autorită?ile publice sau în orice alte func?ii publice, de a ocupa o func?ie ce implică exerci?iul autorită?ii de stat ?i dreptul de a ocupa o funcţie de conducere în cadrul unei persoane juridice de drept public, aceasta urmând să fie executată dacă pedeapsa închisorii va deveni executabilă. 2. În temeiul art. 336 alin. 1 si 2 C.p. rap. la art. 480 alin. 4 C.p.p, condamnă pe inculpatul Ionescu Marius la pedeapsa de 11 luni închisoare, pentru săvâr?irea infrac?iunii de conducerea unui vehicul sub influen?a unor substan?e psihoactive. În temeiul art. 67 alin. 1 C.p., rap. la art. 66 alin.1 lit. a, b si k C.p., interzice inculpatului, ca pedeapsă complementară, exercitarea drepturilor de a fi ales în autorită?ile publice sau în orice alte func?ii publice, de a ocupa o func?ie ce implică exerci?iul autorită?ii de stat ?i dreptul de a ocupa o funcţie de conducere în cadrul unei persoane juridice de drept public pe o perioadă de 3 ani, care se va executa în conformitate cu disp.art.68 alin.1 lit. b C.p., de la ramanerea definitiva a prezentei. În baza art.65 alin.1 C.p. rap. la art.66 alin.1 lit.a, b si k C.p., interzice inculpatului, ca pedeapsă accesorie, exercitarea drepturilor de a fi ales în autorită?ile publice sau în orice alte func?ii publice, de a ocupa o func?ie ce implică exerci?iul autorită?ii de stat ?i dreptul de a ocupa o funcţie de conducere în cadrul unei persoane juridice de drept public, aceasta urmând să fie executată dacă pedeapsa închisorii va deveni executabilă. În temeiul art. 40 alin. 1 C.p., raportat la art. 39 alin. 1 lit. b si la art. 38 alin. 1 C.p. contopeste cele doua pedepse aplicate prin prezenta, aplică inculpatului pedeapsa cea mai grea de 11 luni închisoare pe care o sporeşte cu 1 luna închisoare, reprezentând o treime din cealalta pedeapsa aplicata, în final inculpatul urmând a executa pedeapsa rezultantă de 1 an închisoare. În baza art. 45 alin. (3) lit. a Cod penal, contopeşte pedepsele complementare aplicate, inculpatul urmând să execute, pe lângă pedeapsa principală rezultantă, pedeapsa complementară a interzicerii drepturilor de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice, dreptul de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat, ?i dreptul de a ocupa o funcţie de conducere în cadrul unei persoane juridice de drept public, drepturi prevăzute în art. 66 alin. (1) lit. a), b) si k) din Codul penal, pe o perioada de 3 ani, care se calculează conform art. 68 alin. (1) lit. b) din Codul penal. În baza art. 45 alin. (5) şi alin. (3) lit. a) din Codul penal contopeşte pedepsele accesorii aplicate, inculpatul urmând să execute, pe lângă pedeapsa principală rezultantă, pedeapsa accesorie a interzicerii drepturilor de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice, de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat ?i dreptul de a ocupa o funcţie de conducere în cadrul unei persoane juridice de drept public, drepturi prevăzute în art. 66 alin. (1) lit. a), b) si k), din Codul penal, aceasta urmând să fie executată dacă pedeapsa închisorii va deveni executabilă. În baza art. 91 C. pen. dispune suspendarea executării pedepsei sub supraveghere şi stabileşte un termen de supraveghere de 2 ani, conform dispoziţiilor art. 92 C. pen. Încredinţează supravegherea inculpatului, Serviciului de Probaţiune Bucuresti. În baza art. 93 alin. 1 C. pen. obligă inculpatul ca, pe durata termenului de supraveghere să respecte următoarele măsuri de supraveghere: a) să se prezinte la Serviciul de Probaţiune Bucuresti, la datele fixate de acesta; b) să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa; c) să anunţe, în prealabil, schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile; d) să comunice schimbarea locului de muncă; e) să comunice informaţii şi documente de natură a permite controlul mijloacelor sale de existenţă. În baza art. 93 alin. 2 lit. b) C. pen. impune condamnatului să execute următoarea obligaţie: să frecventeze un program de reintegrare sociala derulat de catre serviciul de probatiune sau organizat in colaborare cu institutii din comunitate. În baza art. 93 alin. 3 C. pen., pe parcursul termenului de supraveghere inculpatul va presta o muncă neremunerată în folosul comunităţii pe o perioadă de 60 de zile în cadrul Direc?iei Generale de Asisten?ă Socială ?i Protec?ie a Copilului Giurgiu sau Agentiei Nationale Antidrog - Centrul de Asistenta Integrata in Adictii Obregia - Bucure?ti, conform deciziei consilierului de probaţiune. În baza art. 404 alin. 2 C.p.p. rap. la art. 91 alin. 4 C.p coroborat cu art. 96 C.p., atrage atenţia inculpatului asupra conduitei sale viitoare şi a consecinţelor la care se expune dacă va mai comite infracţiuni sau nu va respecta măsurile de supraveghere ori nu va executa obligaţiile ce îi revin pe durata termenului de supraveghere. În temeiul art. 485 alin. 4 C.p.p., rap. la art. 398 C.p.p., si la art. 274 alin. 1 C.pr.pen. obligă inculpatul la plata sumei de 3500 lei, cu titlu de cheltuieli judiciare avansate de stat. Cu drept de apel, în termen de 10 zile de la comunicarea copiei minutei, pentru procuror ?i inculpat. Pronunţată conform art. 405 alin. 2 C. pr. pen., prin punerea minutei la dispoziţia inculpatului şi a procurorului, prin mijlocirea grefei instanţei, astăzi, 27.01.2023.
Document: Hotarâre 81/2023 27.01.2023
Ionescumarius, utilizator
Dupa 1 an de la ramanerea definitiva, puteti sustine examen.
Eu zic ca merita sa faceti apel, poate va rugati de instanta sa va dea o amanarea aplicarii pedepsei sau chiar si o amenda penala zic ca e mai favorabil.

Lonapak a scris:

Eu zic ca merita sa faceti apel, poate va rugati de instanta sa va dea o amanarea aplicarii pedepsei sau chiar si o amenda penala zic ca e mai favorabil.

Va mulțumesc mult pentru atentia acordată.

După un timp de 6 ani fara drept de conducere, fara adecedente penale, analizele achitate de mine personal.
Legea din Romania ne condamna sa murim de foame.

Daca se poate face ceva prin instanta, sa se aplice amânare aplicarea pedepsei, este cineva care mă poate ajuta ?
Ionescumarius, utilizator
Daca treceau 6 ani de la savarsirea faptei se constata intervenita prescriptia.