Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... se poate parasi tara ?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

se poate parasi tara ?

Ora estimata: 09:00
Complet: C.4
Tip solutie: Condamnare cu acord de recunoaştere
Solutia pe scurt: Dosar penal nr. 1222/110/2018 Hot. 20.06.2018 În temeiul art.485 al.1 lit.a C.p.p, admite acordul de recunoaştere a vinovăţiei încheiat între procuror şi inculpatul ROGIN MARIUS GABRIEL în dosarul nr.54D/P/2018 al Parchetului de pe lângă Î.C.C.J.- D.I.I.C.O.T.-Serviciul teritorial Bacău. În baza art. 396 alin.2 C.p.p. condamnă pe inculpatul ROGIN MARIUS GABRIEL, la pedeapsa de 1 (unu) an închisoare pentru săvâr?irea infrac?iunii de constituire a unui grup infrac?ional organizat, faptă prevăzută de art. 367 alin.1 C.p. cu aplicarea art. 480 alin.4 C.p.p. În conformitate cu prevederile art. 66 alin.1 lit. a, b C.p. interzice inculpatului, ca pedeapsă complementară exercitarea dreptului de a fi ales în autorită?ile publice sau în orice alte func?ii publice ?i de a ocupa o func?ie care implică exerci?iul autorită?ii de stat, pe o perioadă de 1 an, în condi?iile art.68 alin.1 lit.c C.p. În conformitate cu prevederile art. 65 alin.1 rap. la art. 66 alin.1 lit. a, b C.p. interzice inculpatului, ca pedeapsă accesorie exercitarea dreptului de a fi ales în autorită?ile publice sau în orice alte func?ii publice ?i de a ocupa o func?ie care implică exerci?iul autorită?ii de stat, în condi?iile art.65 alin.3 C.p În baza art. 91 C.p. dispune suspendarea sub supraveghere a executării pedepsei de 1 an închisoare ?i stabileşte un termen de supraveghere de 3 ani, în conformitate cu dispozi?iile art. 92 C.p. În baza art. 93 al.1 C.p., pe durata termenului de supraveghere inculpatul va respecta următoarele măsuri de supraveghere: a) să se prezinte la Serviciul de Probaţiune Neam?, la datele fixate de acesta; b) să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa; c) să anunţe, în prealabil, schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile; d) să comunice schimbarea locului de muncă; e) să comunice informaţii şi documente de natură a permite controlul mijloacelor sale de existenţă. În temeiul art. 93 alin. 2 lit.b C.p., inculpatul are obliga?ia să frecventeze un program de reintegrare socială derulat de Serviciul de Proba?iune Neam?. În temeiul art. 93 al.3 C.p., obligă pe inculpatul ROGIN MARIUS GABRIEL să presteze o muncă neremunerată în folosul comunităţii, în cadrul Primăriei Ora?ului Bicaz, pe o perioadă de 60 de zile. În baza art. 91 alin. 4 C.p., atrage atenţia inculpatului asupra conduitei sale viitoare şi a consecinţelor la care se expune dacă va mai comite infracţiuni sau nu va respecta măsurile de supraveghere ori nu va executa obligaţiile ce îi revin pe durata termenului de supraveghere, fiindu-i aduse la cunoştinţă prevederile art. 96 C.pen. În baza art. 399 alin.1 C.p.p. revocă măsura controlului judiciar faţă de inculpatul ROGIN MARIUS GABRIEL (măsură ce a fost dispusă în dosarul nr.54D/P/2018 al Parchetului de pe lângă Î.C.C.J.- D.I.I.C.O.T.-Serviciul teritorial Bacău), hotărârea cu privire la măsura preventivă fiind executorie, conform art. 399 alin.4 C.p.p. În baza art. 398 Cod procedură penală raportat la art. 274 alin. 1 Cod procedură penală, obligă pe inculpatul ROGIN MARIUS GABRIEL la plata cheltuielilor judiciare, în cuantum de 300 lei, efectuate de stat cu ocazia urmăririi penale şi judecăţii. Cu drept de apel în 10 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţa publică din data de 20.06.2018.
Document: Hotarâre 217/2018 20.06.2018
Daca aveti motive temeinice sa plecati din tara, puteti solicita acest lucru instantei de executare
Discutati cu consilierul de la probatiune.
in temeiul art.73, 48, 57, 61 Legea 253/2013 puteti solicita modificarea obligatiilor. Va pot indruma daca doriti
Cred ca nu ati inteles, utilizatorul nu are obligatie stabilita sa nu paraseasca tara.

CABINET INDIVIDUAL AVOCATURA a scris:

in temeiul art.73, 48, 57, 61 Legea 253/2013 puteti solicita modificarea obligatiilor. Va pot indruma daca doriti

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
adevarat, dar are obligatia de a raporta orice parasire de domicliu ce depaseste perioada de 5 zile; din experienta pe care o am cu clienti de-ai mei, la momentul la care se prezinta la serv probatiune si anunta ca au intentia de a parasi tara , serv probatiune i indruma catre instanta . Ar fi bine sa dea peste un serv probatiune care sa isi asume acest lucru; de obicei, nu. Vorbesc din practica; teoria ne demonstreaza aplicarea neunitara a legii