Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... cine beneficiaza de reducerea cu 2 ani a varstei de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

cine beneficiaza de reducerea cu 2 ani a varstei de pensionare ...

cine beneficiaza de reducerea cu 2 ani a varstei de pensionare daca a locuit si lucrat in oras poluat mai mult de 30 de ani.Beneficiaza si cei care au,sa zicem,16 ani de grupa I si daca nu,de ce?
Multumesc
~ Conținut șters la cerere ~
multumesc.Raspunsul pe care il caut e daca se cumuleaza cu grupa I si daca nu ,de ce?
Nu se cumuleaza reducerile de varsta. Legiuitorul a considerat ca persoanele care au primit grupa de munca lucrand la locuri de munca din cadrul firmelor poluatoare, au beneficiat deja de reducerea varstei standard de pensionare.
Multumesc pt raspuns.Puteti preciza si art. sau litera din lege?
Este o precizare a CNPP.