Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Locuiesc intr-o localitate cu grad mare de poluare ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Locuiesc intr-o localitate cu grad mare de poluare trecuta pe ...

Locuiesc intr-o localitate cu grad mare de poluare, trecuta pe lista localitatilor ai caror locuitori beneficiaza
de reducerea varstei de pensionare cu 2 ani, fara penalizare.
Va rog, daca imi poate spune cineva daca cei care cu grupe de munca beneficiaza in plus si de aceasta reducere de 2 ani? Se tot aude ca legea s-a modificat.
Va multumesc!
Elena Andreea, administrator
Nu se cumuleaza reducerile varstei de pensionare. Aceeasi persoana nu poate beneficia de 2 ori de aceeasi optiune.
Este injust si discriminatoriu. E o lege pentru paznici sI personalul TESA, de parca noi cei cu grupe de munca, dupa terminarea programului n-am respirat acelasi aer poluant la un loc cu paznicii si personalul TESA.
Cei care au lucrat in mediu poluant primesc reducerea varstei standard de pensionare corespunzator perioadei lucrate plus punctaj suplimentar la pensie. Perioada de varsta redusa poate fi mai mare de 2 ani.
Persoanele care doar au locuit in zona poluata primesc doar reducerea varstei standard de pensionare cu 2 ani.
Cele doua facilitati pentru reducerea varstei standard de pensionare nu se cumuleaza.