Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Am suferit un accident casnic, o plaga la un deget cu ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Am suferit un accident casnic, o plaga la un deget cu fractura, ...

Am suferit un accident casnic, o plaga la un deget cu fractura, angajat fiind. La urgențe a fost nevoie sutura, gips și mi-a eliberat certificat de concediu medical pe 15 zile, dar cu cod de indemnizatie 0.1. De la spital acum "mi se spune ca da, e acest cod în loc de 0.6 deoarece s-a schimbat legea și doar prima zi a fost urgență". Mi se pare o aberație, întrucât am stat 14 zile cu mana în gips, 3 puncte de sutura. Ce e de făcut?
~ Conținut șters la cerere ~
Fiind vorba de un eveniment casnic, in afara serviciului, nu se cerceteaza de catre angajator.
Ati primit certificat medical cod 01 pentru boala si se plateste ca atare. Codul 06 este pentru accident de munca.
E curios pentru ca stiu din propria experienta ca si medicul de familie poate elibera certificat medical de 4 zile cu cod 06 Urgenţă medico-chirurgicală platit 100%
inspectorSSM, utilizator
E curios ca de la urgență a dat 15 zile,știu din proprie experiența ca se dau 5 zile maxim,dacă mai e nevoie se dă de la medicul de familie.