avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 598 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cadastru pe teren gresit?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cadastru pe teren gresit?

Buna ziua,

Am si eu nevoie de o parere legat de o situatie.

In urma cu mai bine de 10 ani, am cumparat o casa si o portiune de teren intr-un sat din judel Dolj. Iar de cativa ani vecinul tot aduce vorba ca terenul respectiv este al lui defapt, iar terenul de sub casa defapt se afla langa.

Noi am facut cadatru pe terenul respectiv, dar suntem singurii din tot satul respectiv care avem cadastru la teren.

Vecinul care bate apropoul legat de teren, detine niste titluri vechi de proprietate, de la o matusa de-a lui care nu mai exista de multi ani.

Si acum intrebarea.
Cadastru se poate face pe date inexeacte sau erori, care mai tarziu sa poata fi contestat ca nevalid?

In sensul in care ceilalti incep sa-si faca cadastrele si se observa ca defapt avem 2 cadastre pe acelasi teren.

Sper sa se inteleaga din exprimarea avuta, pentru ca nu cunosc prea bine subiectul. Am apelat la un jurist pentru a afla raspunsul, dar informatiile au fost foarte vagi si interpretabile.
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 18:22, 11 Februarie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,
Avand acte de proprietate si cadastru NIMENI nu va poate contesta dreptul de proprietate.
Ce spune vecinul sunt .... vorbe in vant.
ATENTIE! exista posibilitatea ca uneori, la o noua masuratoare cadastrala, mai ales ca acum se fac cu GPS nu cu teodolit, sa apara mici suprapuneti dar se rezolva fie amiabil fie in instanta.
Actele de care vorbeste vecinul ... trebuiau folosite cand s-a facut reconstituirea dreptului de proprietate nu acum.
Multumesc pentru raspuns.

Dar vand in vedere ca niciun teren din jur nu este intabulat(exista doar niște titluri de proprietate), exista posibilitatea ca în momentul în care se vor intabula, sa ma trezesc ca de fapt casa nu este intabulata pe terenul care apare în cartea funciara ci pe alt teren?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,
Cand se vor face acte cadastrale cu GPS si se vor intabula, se va tine seama de situatia reala de pe teren.
Sunt slabe sansele ca diferentele sa fie atat de mari incat terenul dumneavoastra sa se constate ca nu este pe actualul amplasament mai ales ca exista constructii pe el.
De obicei diferentele sunt de catica centimetri, spre un metru.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca detineti contract de vanzare cumparare teren sunteti proprietarul acestuia-indiferent de afirma vecinii
Eventuala provcedura d e cadastru terenuri invecinate se va realiza conform norme in vigoare inclusiv in baza scriptelor dar si a vecinitatilor

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Hotar mutat jack electro jack electro buna seara am cumparat o casa cu terenul aferent (eu fiind proprietarul 3)de la proprietarul respectiv(proprietarul 2). acesta la randul sau a cumparat de la ... (vezi toată discuția)
Inutilitatea cadastrului TanaseC TanaseC Buna ziua. Am un proces pe rol cu un vecin,care are urmatoarea problema: a cumparat un teren de 970mp in 1994 ,fara masuratori cadastrale, si-a facut ... (vezi toată discuția)
Consilier local, ocupare proprietate af_adrianflorea af_adrianflorea Buna ziua, Detin un teren intr-o comuna de langa Moreni, Dambovita. Recent, vecinul de langa mine s-a apucat de constructia unei case si a unui gard cu tarusi ... (vezi toată discuția)