Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Politia locala poate da amenzi pentru parcare?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Politia locala poate da amenzi pentru parcare?

Poate da, conform legii 155/2010.
Multumesc! Am o situatie bizara. Pe o strada reabilitata (asfalt, trotuare, pavele...) pe o parte s-au trastat dungi albe si numerotari pentru locurile de parcare + X-urile la intrarea in garajele din curte, toate late cit 1/3 din latimea strazii (?!?! strada cu case). Pe partea cealalta nimic si nici macar semne de parcare interzisa, Deci se poate parca legal si acolo. Chiar daca in urma reabilitarii au ingustat cumva strada, e loc sa treaca si masinile de salubritate, fie si cu un antemergator ca sa nu rada oglinzile masinilor parcate. Daca vine politia locala, ne poate amenda ca nu are loc de trecut masina de salubritate, desi legal sintem parcati corect?
Va poate amenda doar daca sunt incalcate regulile de circulatie, privind stationarea:
Articolul 143
Se interzice staționarea voluntară a vehiculelor:
a) în toate cazurile în care este interzisă oprirea voluntară;
b) în zona de acțiune a indicatorului cu semnificația "Staționarea interzisă" și a marcajului cu semnificația de interzicere a staționării;
c) pe drumurile publice cu o lățime mai mica de 6 m;
d) în dreptul cailor de acces care deservesc proprietățile alăturate drumurilor publice;
e) în pante și în rampe;
f) în locul unde este instalat indicatorul cu semnificația "Staționare alternantă", în altă zi sau perioadă decât cea permisă, ori indicatorul cu semnificația "Zona de staționare cu durata limitată" peste durata stabilită.

Vedeti daca partea ramasa, dupa trasarea alveolelor de parcare mai respecta cei 6m.
latka, moderator
Multumesc! O sa masor... Dar alveolele ultra late n-ar trebui sa respecte si ele o lege, niste dimensiuni? Altfel, din doua dungi desenate intentionat de autoritati pe asfalt, pot amenda pe oricine.
TeoMateo, utilizator
Intentia autoritatilor de a adauga o zona de parcare partii carosabile e laudabila, indica faptul ca trebuie sa se parcheze doar pe un anumit sens al drumului public, in loc special amenajat, nu pe ambele parti. Intelegeti-o asa, nu ca cineva doreste sa va amendeze neaparat.