Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Scoatere utilizator din talonul masinii
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Scoatere utilizator din talonul masinii

Doresc sa fac un contract de comodat pentru masina mea, si sa trec o persoana in talon ca utilizator. In cazul in care conform clauzelor la care am cazut de acord, contractul s-ar desface iar persoana respectiva nu ar mai avea drept de utilizator, care ar fi procedura prin care as putea scoate utilizatorul de pe talon? Cu ce fel de acte ar trebui sa ma prezint la DRPCIV?
Faceti aceeasi operatiune de doua ori, prima data pentru adaugare, a doua oara pentru scoatere :[ link extern ]
latka, moderator

OMAI 1501/2006 privind inmatriculare prevede
art. 7 înscrierea în certificatul de înmatriculare şi a altei persoane care poate folosi vehiculul în virtutea unui drept legal, altul decât cel de proprietate, proprietarul va mentiona solicitarea explicita în cerere dar se refera numai la inmatriculare nu si dupa inmatriculare.

Atat introducerea tertului in certificatul de inmatriculare cat si scoaterea acestuia se realizreaza de catre proprietar in cererea adresata DRPCIV