Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Conform OUG 168 din 2022 persoanele angajate cu CIM ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Conform OUG 168 din 2022 persoanele angajate cu CIM care desfășoară ...

Conform OUG 168 din 2022 persoanele angajate cu CIM care
desfășoară activitate în baza contractului individual de muncă,
încadrați cu normă întreagă, la locul unde se află funcția de
bază, nu se datorează impozit pe venit și nu se cuprinde în baza
lunară de calcul al contribuțiilor sociale obligatorii suma de
200 lei/lună, reprezentând venituri din salarii și asimilate
salariilor, dacă sunt îndeplinite cumulativ următoarele condiții : salarul de baza =3000 lei, brutul realizat maxim 4000 lei.
Ce se intampla in cazul in care pe langa veniturile din salarii mai are si venituri din pensie fiind pensionar limita de varsat, mai beneficiaza de aceasta scutire?
OUG nu face nici o precizare in acest sens.
Multumesc!
Beneficiaza , intrucat pensia nu este venit din salariu sau asimilat salariului.