avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 310 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Conform OUG 168 din 2022 persoanele angajate cu CIM ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Conform OUG 168 din 2022 persoanele angajate cu CIM care desfășoară ...

Conform OUG 168 din 2022 persoanele angajate cu CIM care
desfășoară activitate în baza contractului individual de muncă,
încadrați cu normă întreagă, la locul unde se află funcția de
bază, nu se datorează impozit pe venit și nu se cuprinde în baza
lunară de calcul al contribuțiilor sociale obligatorii suma de
200 lei/lună, reprezentând venituri din salarii și asimilate
salariilor, dacă sunt îndeplinite cumulativ următoarele condiții : salarul de baza =3000 lei, brutul realizat maxim 4000 lei.
Ce se intampla in cazul in care pe langa veniturile din salarii mai are si venituri din pensie fiind pensionar limita de varsat, mai beneficiaza de aceasta scutire?
OUG nu face nici o precizare in acest sens.
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:30, 22 Februarie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Beneficiaza , intrucat pensia nu este venit din salariu sau asimilat salariului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua ! referitor la salariul minim pe economie pentru anul ... albu.andrei1985 albu.andrei1985 Buna ziua ! Referitor la salariul minim pe economie pentru anul 2023 as dori sa va intreb: Daca un angajat are salariul de incadrare in decembrie 2022 de ... (vezi toată discuția)
Buna ziua.avem salariati care la data de 01.01.2023 au salariul ... Laszlo Ecaterina Laszlo Ecaterina Buna ziua.Avem salariati care la data de 01.01.2023 au salariul de 2560.Am voie sa-l majorez la 3000(2800+200 }?Nu am inteles din OUG 168/2022 art XXXVII art ... (vezi toată discuția)
Cumularea pensiei cu alte venituri IonIoanaAnca IonIoanaAnca Pensiile - Legea 360/2023 - Noua lege a pensiilor Bună dimineața! Am câteva întrebări, vă rog frumos, legate de articolul de azi ”Cumularea ... (vezi toată discuția)