Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... O SRL cu peste 50 salariati are calculat intr-o luna ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

O SRL cu peste 50 salariati are calculat intr-o luna fond de handicap

O SRL cu peste 50 salariati are calculat intr-o luna fond de handicap in suma de 35.114 lei. In aceeasi luna a achizitionat produse de la o unitate protejata in suma de 34.327 lei baza, fara tva. Conform Legii 448/2006 modificata cu Legea 193/2020 art. 78 alin. 3 lit. b trebuie sa achite la bugetul de stat 35.114*50% = 17.557 lei.

Facilitatea fiscala se inregistreaza pentru intreaga suma de 34.327 lei sau doar pentru restul de 50% (17.557 lei), urmand ca diferenta sa fie raportata si inregistrata in luna urmatoare? Cum trebuie declarat corect in D100?
Multumesc anticipat
george-neagu, moderator