Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pentru o succesiune sunt 4 moștenitori, toți ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pentru o succesiune sunt 4 moștenitori, toți renunță rămânând ...

Pentru o succesiune sunt 4 moștenitori, toți renunță rămânând 1(mama) dar din păcate unul este în străinătate și nu poate ajunge sub nici o forma în România iar pt a merge la consulat sunt vreo 500 km el fiind de acord sa renunțe. Cu putem proceda cu acesta?
Mai amanati dezbaterea pana cand va veni in Romania
Declaratia de renuntare la mostenire nu poate fi data decat in fata unui notar din Romania sau, pentru cetatenii romani aflati in strainatate la ambasada sau consulat, nu exista o alta solutie juridical in acest caz.
Cabinet de Avocat - Ciurea Cristina, Avocat
Cine este defunctul? Tata?
Și se dorește renunțarea de către TOȚI descendenții? De ce? Ca să rămână mama/soția supraviețuitoare?
Ar fi ... o prostie.
Mai gândiți-vă! Dacă nu vreți ca o parte din moștenirea tatălui/soțului să fie culeasă de te miri ce văr primar de-al îngropatului!

Art. 971. Cod civil
(1) Soţul supravieţuitor este chemat la moştenire în concurs cu oricare dintre clasele de moştenitori legali.
(2) În absenţa persoanelor prevăzute la alin. (1) sau dacă niciuna dintre ele nu vrea ori nu poate să vină la moştenire, soţul supravieţuitor culege întreaga moştenire.

romascanu, moderator
Bună ziua, scuze este vorba de bunicul meu decedat în 2008

Mostenitori: mama, bunica și 2 copii ai sorei mamei, toți renunțând pt mama
Manuela Rășină, administrator
Daca bunica si copii sorei mamei renunta la mostenire, atunci singura mostenitoare ete mama dvs.

Banuiesc ca sora mamei nu mai era in viata la data decesului buniciului dvs. (tatatl ei), de aceea cei doi copii ai acesteia vin la mostenire nu in mod direct, ci prin reprezentare, avand dreptul la partea pe care ar fi mostenit-o mama lor in calitate de fiica a defunctului.

Avand in vedere ca decesul bunicului a avut loc in 2008 iar declaratia de renuntare la mostenire poate fi data doar in termenul de optiune succesorala care a expirat de mult, declaratia pe care trebuie sa o dea cei trei mostenitori se numeste declaratie de neacceptare a mostenirii.

Efectul este acelasi cu cel al declaratie de renuntare, in sensul ca, mama dvs. va mosteni singura bunurile lasate mostenire de tatal ei..
Cabinet de Avocat - Ciurea Cristina, Avocat