Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 Care este codul CAEN potrivit pentru vanzarea ...
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

Care este codul CAEN potrivit pentru vanzarea materialelor de constructii?

Buna seara...am nevoie de un sfat pentru urmatoarea situatie..

Firma presteaza servicii de amenajare a locuintelor. Materialele de constructie folosite sunt cumparate de firma urmand ca pretul lor sa fie inclus in factura. Uneori este trecuta exact valoarea lor de achizitie, alteori au si un mic adaos comercial.

Pentu ce cod CAEN trebuie solicitata autorizarea avand in vedere ca firma nu are punct de lucru ci are activitatea la terti?

La infiintare la Registrul Comertului am solocitat autorizarea pentru codul "4613 Intermedieri in comertul cu material lemnos si materiale de constructii" avand in vedere ca nu avem punct de lucru.

Este bine cum am procedat sau trebuie autorizat si "4673 Comert cu ridicata al materialului lemnos si a materialelor de constructie si echipamentelor sanitare" ?

Multumesc!
Activitatea descrisa nu cuprinde comertul cu ridicata ci mai de graba alegeti de aici:
4541 Lucrari de ipsoserie
Aceasta clasa include:
- lucrari de tencuire cu ipsos, montarea articolelor (profile, placi etc) din ipsos, inclusiv montarea de articole din materiale similare. 4542 Lucrari de tâmplarie si dulgherie
Aceasta clasa include:
- montarea de elemente de tâmplarie si dulgherie, produse de terti, din lemn sau alte materiale ca: usi, ferestre, tocuri de usi si ferestre, elemente pentru bucatarii, trepte de scari, accesorii pentru magazine etc.;
- lucrari de finisaj interior, de tipul: compartimentari, lambrisari, montarea de pereti mobili etc.
Aceasta clasa exclude:
- lucrari deparchetare si de acoperire a podelelor cu alte materiale pe baza de lemn, vezi 45.43 4543 Lucrari de pardosire si placare a peretilor

Aceasta clasa include:
- montarea, acoperirea, prinderea sau aplicarea în cladiri sau în alte tipuri de constructii, a:
. placilor de pardoseala din ceramica, beton sau piatra; reperelor din teracota pentru sobe înzidite;
. parchetului si dusumelelor din lemn;
. mochetelor si linoleumului, inclusiv acoperitorilor pentru pardoseli din cauciuc si mase plastice;
. elementelor de acoperire pentru pardoseli sau pereti din gresie, granit, marmura etc.;
. tapetelor.
Aceasta clasa exclude:
- activitatile de proiectare pentru decoratiuni interioare, vezi 74.87 4544 Lucrari de vopsitorie, zugraveli si montari de geamuri

Aceasta clasa include:
- lucrari de vopsitorie si zugraveli, interioare si exterioare, la cladiri;
- lucrari de vopsitorie si zugraveli pentru constructii ingineresti;
- montarea de geamuri si oglinzi.
Aceasta clasa exclude:
- instalarea ferestrelor, vezi 45.42 4545 Alte lucrari de finisare
Aceasta clasa include:
- instalarea piscinelor - proprietate privata;
- curatarea cladirilor la exterior: cu abur, prin sablare si metode similare;
- alte lucrari de finisare n. c. a.
Aceasta clasa exclude:
- curatirea spatiilor interioare din cladiri si din alte structuri, vezi 74.70 455 închirierea utilajelor de constructii si demolare, cu personal de deservire aferent

Pe de alta parte cred ca si codul 4613 este impropriu pentru activitatea de amenajari interioare(nu se limiteaza numai la intermedieri de comert cu materiale)
Pentru o documentare corecta, adresati-va ORC din localitatea dvs.