Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua! Sunt angajat la o companie privată de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua! Sunt angajat la o companie privată de aproape 25 ...

Bună ziua! Sunt angajat la o companie privată de aproape 25 de ani, la angajare fișa postului era pentru funcție cu studii medii, acum doi ani am absolvit facultatea, dar angajatorul nu ține cont de diploma de licență pe motiv că postul prevede studii medii. Pe lângă atribuțiunile de bază prevăzute în fișa postului am și alte atribuțiuni de răspundere care nu sunt cuprinse în fișa postului, ci pe bază de decizie.
Doresc să mă ajutați, să-mi spuneți ce pot face! Vă mulțumesc!
Buna ziua! Daca ati avut deja discutii cu angajatorul expunandu-i toate problemele si nu a luat nicio masura, va ramane doar sa faceti o sesizare la ITM, dupa parerea mea.
Sa reclame CE la ITM ? Daca angajatorul are un post pentru studii medii , nu are nici un fel de obligatii sa-l transforme in post pentru studii superioare . Cata vreme userul s-a descurcat ani si ani cu studiile medii , e limpede ca postul nu necesita alt nivel de studii . Iar pe angajator nu-l obliga nici o lege sa tina seama de plusul de calificare pe care l-a dobandit angajatul .
Sunteți supracalificat pentru postul pe care îl ocupați.Ori vă găsiți altceva pe măsura studiilor ori angajatorul caută pe altcineva care are studiile potrivite cu necesitățile postului.Nimeni nu plătește pentru ce nu are nevoie.
mitabiciclista, utilizator
ori acceptati situatia
Nu puteti face ceva... nu are nicio obligatie de a transforma postul intr-unul care necesita studii superioare.