avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Bunaziua, sunt studenta in anul 4 la medicina ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Bunaziua, sunt studenta in anul 4 la medicina veterinara din ...

Bunaziua,
sunt studenta in anul 4 la medicina veterinara din Cluj si sunt insarcinata. Am dubla cetatenie: romana si italiana. Am pasaport romanesc cu rezidenta in Italia. Am asigurare medicala in Italia deoarece in Romania mi sa spus ca nu pot.
Asi vrea sa stiu daca exista un mod de a putea avea asistenta medicala pe timpul sarcinii in Romania. Mi s-a spus ca asi putea sa merg numai la urgenta avand tesera sanitara italiana (UE).
Cu respect, Anna
Ultima modificare: Joi, 30 Martie 2023
timis anna, utilizator
Cel mai recent răspuns: tgeorgescu , utilizator 00:01, 12 Aprilie 2023
Dap, ca regula generala, asigurarile medicale din alte tari compenseaza doar urgentele, nu problemele cronice (sau cel putin previzibile).

Dar puteti declara asiguratorului ce facturi doriti, ei decid daca le compenseaza sau nu.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Asigurarea de sanatate in romania daniel321 daniel321 Salutare tuturor! Muncesc in Italia de 12 ani ca bucatar pe litoral oras Rimini.Mentionez ca,muncesc ca stagionar adica 7 luni aprilie- octombrie dupa aceea ... (vezi toată discuția)
Asigurarea de sanatate in romania daniel321 daniel321 Salutare tuturor! Muncesc in Italia de 12 ani ca bucatar pe litoral oras Rimini.Mentionez ca,muncesc ca stagionar adica 7 luni aprilie- octombrie dupa aceea ... (vezi toată discuția)
Buletin romanesc sedere in ue OlgaSim OlgaSim Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu urmatoarele informatii. Eu detin dubla cetatenie (MD si RO) si am doar pasaport roman cu domiciliul in Moldova. In urma ... (vezi toată discuția)