Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Bunaziua, sunt studenta in anul 4 la medicina ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Bunaziua, sunt studenta in anul 4 la medicina veterinara din ...

Bunaziua,
sunt studenta in anul 4 la medicina veterinara din Cluj si sunt insarcinata. Am dubla cetatenie: romana si italiana. Am pasaport romanesc cu rezidenta in Italia. Am asigurare medicala in Italia deoarece in Romania mi sa spus ca nu pot.
Asi vrea sa stiu daca exista un mod de a putea avea asistenta medicala pe timpul sarcinii in Romania. Mi s-a spus ca asi putea sa merg numai la urgenta avand tesera sanitara italiana (UE).
Cu respect, Anna
timis anna, utilizator
Dap, ca regula generala, asigurarile medicale din alte tari compenseaza doar urgentele, nu problemele cronice (sau cel putin previzibile).

Dar puteti declara asiguratorului ce facturi doriti, ei decid daca le compenseaza sau nu.