avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 118 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Bună ziua...Am o pedeapsa cu suspendare și și ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Bună ziua...Am o pedeapsa cu suspendare și și supraveghere ...

Bună ziua...Am o pedeapsa cu suspendare și și supraveghere de 4 și interzicerea conducerii de autovehicule pe 5 ani de zile.Intrebarea mea pot sa îmi redobandesc permisul după 1an de zile de la data rămânerii definitive a deciziei curții de apel?și care sunt pașii de urmat? (Nu am nevoie de cazier,unde o sa fie o problema?)
Cel mai recent răspuns: latka , moderator 05:28, 5 Aprilie 2023
Daca aveti "interzicerea conducerii de autovehicule pe 5 ani", cum credeti ca veti redobindi permisul ?
Exista o clauza în decizia curții de apel unde se anulează acea hotărâre...

latka a scris:

Daca aveti "interzicerea conducerii de autovehicule pe 5 ani", cum credeti ca veti redobindi permisul ?

Deocamdata nu exista un termen in care sa va redobinditi permisul, art. 116 din OUG 195/2002 a fost abrogat.
Si nici nu a aparut vreo prevedere care sa puna ceva in loc, aveti rabdare, conform :
Articolul V
În termen de 90 de zile de la data intrării în vigoare a prezentei ordonanțe, Guvernul va modifica în mod corespunzător Regulamentul de aplicare a Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 195/2002 privind circulația pe drumurile publice, aprobat prin Hotărârea Guvernului nr. 1.391/2006, cu modificările și completările ulterioare.
[ link extern ]

Nu au trecut cele 90 de zile.
Ultima modificare: Marți, 4 Aprilie 2023
latka, moderator
Si cu ce ma ajuta după 90 de zile când întra în vigoare ordonanța?chiar vad ca art116 e abrogat:(

latka a scris:

Deocamdata nu exista un termen in care sa va redobinditi permisul, art. 116 din OUG 195/2002 a fost abrogat.
Si nici nu a aparut vreo prevedere care sa puna ceva in loc, aveti rabdare, conform :
Articolul V
În termen de 90 de zile de la data intrării în vigoare a prezentei ordonanțe, Guvernul va modifica în mod corespunzător Regulamentul de aplicare a Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 195/2002 privind circulația pe drumurile publice, aprobat prin Hotărârea Guvernului nr. 1.391/2006, cu modificările și completările ulterioare.
[ link extern ]

Nu au trecut cele 90 de zile.

Poate va "tine de cald" faptul ca s-ar putea ca iubitii nostri conducatori e posibil sa modifice legislatia in mai si sa apara niste precizari cum erau la art 116, cind puteti sa faceti ceva sa dati din nou examen. Desi, daca ar fi sa ne luam dupa ce au facut anul trecut, le-a luat vreo 9 luni sa faca niste modificari de acelasi gen, chiar daca aveau tot 90 de zile. Macar stiti ca cineva se gindeste la dvs. :)
Ultima modificare: Marți, 4 Aprilie 2023
latka, moderator

Alte discuții în legătură

Redobandirea permisului auto bobi100 bobi100 Buna ziua, In urma unui accident auto am primit o amenda penala pentru vatamare corporala din culpa pe care am si achitat-o in data de 01.06.2011. Dupa ce ... (vezi toată discuția)
Buna seara. cînd începe perioada de 6 luni dupa care pot da ... Costi 266 Costi 266 Buna seara. Cînd începe perioada de 6 luni dupa care pot da examen pt. redobîndire permis anulat,din momentul platii amenzi penale sau de la data ... (vezi toată discuția)
Cind pot da examen pentru permis auto? constantin74 constantin74 Buna ziua, Am fost condamnat la un 1 de zile inchisoare cu suspendare pentru un accident rutier incadrat la vatamare corporala din culpa. As dori sa stiu ... (vezi toată discuția)