Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna seara. Cînd începe perioada de 6 luni dupa care ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna seara. Cînd începe perioada de 6 luni dupa care pot da ...

Buna seara. Cînd începe perioada de 6 luni dupa care pot da examen pt. redobîndire permis anulat,din momentul platii amenzi penale sau de la data hotărîrii definitive si irevocabile ? Multumesc.
Art. 116 OUG 195/2002
(1) Persoana al cărei permis de conducere a fost anulat ca urmare a rămânerii definitive a unei hotărâri judecătoreşti de condamnare pentru una dintre faptele prevăzute la art. 114 alin. (1) şi la art. 115 alin. (1) se poate prezenta la examen pentru obţinerea unui nou permis de conducere, pentru toate categoriile avute anterior, după caz, dacă a intervenit una dintre situaţiile următoare:
a) au trecut 6 luni de la data executării pedepsei amenzii sau a pedepsei în regim de privare de libertate ori la locul de muncă;
De la data plății amenzii