avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 739 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua! Începând cu data de 1.03.2022 sunt ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua! Începând cu data de 1.03.2022 sunt angajata unui ...

Bună ziua! Începând cu data de 1.03.2022 sunt angajata unui spital din Bucuresti, în Secția de ATI. Mai întâi am ocupat postul de registrator medical debutant, iar după 6 luni am trecut la registrator. Ce ma nelamureste este salariul. Nu era corect sa fie stabilit conform anexei la legea salarizarii 153/2017? La fel si sporul, nu trebuie calculat la salariul de încadrare?

Va mulțumesc,
Ultima modificare: Marți, 11 Aprilie 2023
AdrianaPoporogu, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:43, 13 Aprilie 2023
sporurile se calculeaza la salariul de baza, potrivit HG 153/2018.
Buna dimineața! Dar salariul nu trebuia luat cel din anexa din legea salarizarii?
Buna dimineața! Revin cu intrebarea: salariul nu trebuia luat cel din anexa din legea salarizarii avand in vedere ca angajarea s-a făcut cu data de 1.03.2022?
Va mulțumesc!
Potrivit Legii nr.153/2017, iÎncepând cu anul 2023, salariile de bază, soldele de funcție/salariile de funcție și indemnizațiile de încadrare se stabilesc prin înmulțirea coeficienților prevăzuți în anexele nr. I-VIII cu salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată în vigoare.

Conform alineatului (1) al articolului I, Capitolul I din ORDONANȚA DE URGENȚĂ nr. 168 din 8 decembrie 2022, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 1186 din 9 decembrie 2022, prin derogare de la prevederile art. 12 alin. (2) din Legea-cadru nr. 153/2017 privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice, cu modificările și completările ulterioare, în anul 2023, începând cu data de 1 ianuarie, cuantumul brut al salariilor de bază/soldelor de funcție/salariilor de funcție/indemnizațiilor de încadrare lunară de care beneficiază personalul plătit din fonduri publice se majorează cu 10% față de nivelul acordat pentru luna decembrie 2022, fără a se depăși valoarea nominală pentru anul 2022 stabilită potrivit anexelor la Legea-cadru nr. 153/2017, cu modificările și completările ulterioare
Da, pentru cei care s-au angajat anul acesta, dar pentru situația mea, angajata la 01.03.2022?
Va mulțumesc!

Alte discuții în legătură

Va rog sa ma lamuriti de ce atunci cand se mareste salariul minim ... oana05 oana05 Va rog sa ma lamuriti de ce atunci cand se mareste salariul minim pe economie nu cresc salariile tuturor angajatilor calculand asa cum scrie in L153 ... (vezi toată discuția)
Buna ziua. sunt angajat ca si functionar public de 2 luni, salariul ... blackman blackman Buna ziua. Sunt angajat ca si functionar public de 2 luni, salariul este pe coeficient fara alte sporuri si am inteles ca nu beneficiez de acesta crestere de ... (vezi toată discuția)
Calcul coeficienți salariu 2024 Ileana2022 Ileana2022 Bună ziua! Pentru o persoană angajată într-o instituție bugetară la 1 martie 2024, salariul se calculează conform coeficienților specificați în ... (vezi toată discuția)