avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 257 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Acceptare succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Acceptare succesiune

Buna ziua,
Pot deschide singur acceptarea succesiunii la notar fara ca ceilalti mostenitori sa fie prezenti ?
Fac acest lucru deoarece ceilalti nu sunt interesati acum de acest lucru si nu vreau sa treaca termenul de 6 luni .
Ce acte am nevoie pentru deschiderea acceptarii succesiunii ?
Multumesc,
Ultima modificare: Miercuri, 19 Aprilie 2023
Barzote, utilizator
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 15:19, 21 Aprilie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,

Dupa ce va fi scurs termenul de optiune succesorala, cu citarea legala a acestora, notarul poate aprecia ca respectivii sunt straini de succesiune, prin neacceptare.

Termenul de optiune succesorala este de 1 an, curge de la deces.

Succesorii pot perfecta o declaratie notariala cum ca renunta la succesiune, apreciindu-se ca sunt straini de aceasta, neavand niciodata calitatea de succesor.

Acceptarea mostenirii este expresa, putand fi facuta prin declaratie notariala.

Aceasta declaratie poate fi data in fata oricarui notar public.

Declaratia de renuntare se intocmeste in aceleasi conditii.

Ea va poate fi expediata prin serviciile postale.

Acceptarea succesiunii este implicita, tacita, prin acte prin care se lasa sa se intrevada vointa de a mosteni, anume preluarea bunurilor succesorale, instrainarea acestora, plata taxelor si a impozitelor.





2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu puteți.
Procedura succesorala notariala este necontencioasa și presupune acordul și prezenta tuturor moștenitorilor.
Notarul nu poate aprecia dacă ceilalți moștenitori absenți au făcut sau nu acte de acceptare expresa sau tacită a succesiunii și nu-i poate decadea din dreptul de moștenitor, declarându-i străini de succesiune. Asta o face doar instanta. Însă chiar și la instanta, se judeca în lipsa. Personal, nu am întâlnit hotărâri judecătorești în care succesibili sa fie declarati neacceptanti.
6 luni era termenul de opțiune succesorala conform vechiului Cod civil, modificat din 2011.
În prezent este de 1 an.
Ultima modificare: Miercuri, 19 Aprilie 2023
raluk0207, utilizator
Multumesc pentru raspunsuri .
Am inteles ca ma pot prezenta singur sa depun optiunea succesorala , iar apoi cand vom dezbate succesiunea trebuie sa fim prezenti toti mostenitorii .
In cazul in care nu mi se da certificatul de deces in original ( care se afla in posesia unuia dintre mostenitori ) pentru a ma prezenta cu el la notar sa imi exprim optiunea succesorala , ce optiuni am pentru a intra si in posesia mea ?
Multumesc!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pentru declarația notariala de acceptare a succesiunii aveți nevoie de certificatul de deces în original.
Puteți solicita un duplicat de la starea civila.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Renuntarea expresa la succesiune este necesara daca exista testament? Valentinat22 Valentinat22 Este necesara declaratia de renuntare expresa la o mostenie in cazul in care exista testament legal in favoarea unei alte persoane, in situatia in care partea ... (vezi toată discuția)
Succesiune mac6 mac6 Sunt instiintat dupa aproape sapte ani de decesul unei rude.Este o fapta care pedepsibila aceasta lipsa de diligenta a celorlati mostenitori care nu au anuntat ... (vezi toată discuția)
Ce act trebuie in acest caz? hopeless1 hopeless1 buna ziua! as dori sa va intreb ce act ar trebui sa se faca in cazul urmator: o mostenire lasata de catre parinti (decedati de foarte mult timp) intre 5 ... (vezi toată discuția)