Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Cota de impozitare microintreprinderi dupa aderare, ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Cota de impozitare microintreprinderi dupa aderare, resp preschimbare numarului de inregistrare la ORC

:-/ Va rog sa-mi comunicati daca la data aderarii art 107 din Codul Fiscal va fi abrogat
:-/ Daca exista o procedura ca si in cazul Codul de înregistrare în scopuri de TVA , si pentru preschimbare numarului de inregistrare la ORC sau pentru alte numere de statistica folosite in comertul intercomunitar
Va multumesc mult, :)
microintreprinderile fiscale isi vor inceta existenta in momentul aderarii, este prevayut la sfarsitul actului normativ care a modificat codul fiscal si care s-a publicat in luna august in MO. prin enumerarea cotelor pana in 2009 s-a tinut cont doar de ipoteza non aderarii!
pentru schimbarea la orc e un ro in loc de r pentru platitorii de tva. se lucreaza inca la procedura de preschimbare!
de asemenea, persoanele fizice care desfasoara activitati independente vor primi certificate de inmatriculare fiscala, codul coincide cu CNP sau NIF, dupa caz!
de la 1 ianuarie vor mai exista micro exact cu procentele respective, dar daca realizezi venituri de peste 50% din prestari servicii de management si consultanta treci la impozit pe profit.eu cred ca s-a strecurat o greseala cu ce este specificat la sfarsit, nu ne ramane de facut decat sa asteptam sa apara normele, cam pe 15 octombrie
Da se pare ca s-a strecurat ceva :)) la publicarea in MOf a L 343/2006 unde avem:

Art. IV. - (1) La data aderării României la Uniunea Europeană, prevederile titlului IV - Impozitul pe veniturile microîntreprinderilor din Legea nr. 571/2003, cu modificările şi completările ulterioare, precum şi cu cele aduse prin prezenta lege, se abrogă.

dar problema este solutionata prin

Rectificarea din 07/09/2006

privind Legea nr. 343/2006 pentru modificarea şi completarea Legii nr. 571/2003

Publicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 765 din 07/09/2006 unde

- art. IV se elimină;