Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Poate angajatorul să îmi interzică să îmi iau ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Poate angajatorul să îmi interzică să îmi iau concediu de ...

Poate angajatorul să îmi interzică să îmi iau concediu de odihnă? Lucrez la o Casă de Pensii și am primit hârtie de la București cum că niciun salariat nu își poate lua concediu de odihnă până nu se îmbunătățește situația dosarelor de pensie. Ce pot face în situația în care concediul meu a fost deja rezervat și plătit.
Angajatorul poate rechema salariatul din concediul de odihnă în caz de forţă majoră sau pentru interese urgente care impun prezenţa salariatului la locul de muncă. În acest caz angajatorul are obligaţia de a suporta toate cheltuielile salariatului şi ale familiei sale, necesare în vederea revenirii la locul de muncă, precum şi eventualele prejudicii suferite de acesta ca urmare a întreruperii concediului de odihnă.