avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 215 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Am achiziționat pentru fiica mea un ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Am achiziționat pentru fiica mea un apartament nou, ...

Buna ziua!
Am achiziționat pentru fiica mea un apartament nou, ea fiind nudul proprietar, iar eu și soțul având drept de uzufruct. ( detalii mentionate in antecontract)
Urmează sa încheiem contractul final. Soțul se va retrage benevol de la dreptul de uzufruct. Se percep costuri suplimentare atât pentru menținerea mea in dreptul de uzufruct, cât și pentru retragerea soțului din acest drept?
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 13:05, 13 Mai 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cumpătați apartamentul cum ați hotărât inițial, iar după, soțul dvs poate renunța la uzufructul viager, prin declarație notariala.
Costurile sunt de aproximativ 200 lei.
Oricum mai mici, decât modificarea antecontractului prin act adițional.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Costuri renuntare uzufruct viager ContSters323008 ContSters323008 Fiica mea e nud proprietar pe un apartament evaluat pe grila notariala la 150.000 lei.Noi, parintii ei, avem constituit drept de uzufruct viager pe acest ... (vezi toată discuția)
Cum se procedează când uzufructuarul vrea să se vândă apartamentul al cărui uzufruct viager îl deține? Ian Strom Ian Strom Doresc sa vand un apartament, tatal meu detine \"uzufructul viager\" iar eu sunt \"nud proprietar\". 1.Se poate incheia un antecontract pentru vanzare in ... (vezi toată discuția)
Buna ziua va rog frumos sa imi spuneti si mie prin ce metode ... martiny martiny Buna ziua Va rog frumos sa imi spune-ti si mie prin ce metode , as putea renunta la dreptul de uzufruct viager in favoarea fratelui Exista o donatie de la ... (vezi toată discuția)