Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Am achiziționat pentru fiica mea un ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Am achiziționat pentru fiica mea un apartament nou, ...

Buna ziua!
Am achiziționat pentru fiica mea un apartament nou, ea fiind nudul proprietar, iar eu și soțul având drept de uzufruct. ( detalii mentionate in antecontract)
Urmează sa încheiem contractul final. Soțul se va retrage benevol de la dreptul de uzufruct. Se percep costuri suplimentare atât pentru menținerea mea in dreptul de uzufruct, cât și pentru retragerea soțului din acest drept?
Cumpătați apartamentul cum ați hotărât inițial, iar după, soțul dvs poate renunța la uzufructul viager, prin declarație notariala.
Costurile sunt de aproximativ 200 lei.
Oricum mai mici, decât modificarea antecontractului prin act adițional.