Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna seara, in cazul in care fostul sot nu plateste ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna seara, in cazul in care fostul sot nu plateste pensia alimentara ...

Buna seara, in cazul in care fostul sot nu plateste pensia alimentara la 2minori timp de 2luni,pot sa-l reclam pt.abandon de familie sau numai dupa 3luni?Va multumesc frumos
Buna ziua,
După 3 luni puteti sa-i faceti plangere penala.
Va multumesc.. Si in caz ca nu contribuie la plata facturilor, stam intro curte, inca nu am facut partaj.. Pot sa-oblig cumva sa contribuie la plata facturilor?
Daca locuiește la adresa îl puteti acționa în judecată civilă dar durează câteva luni procesul.

București 2023