avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 359 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna seara, in cazul in care fostul sot nu plateste ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna seara, in cazul in care fostul sot nu plateste pensia alimentara ...

Buna seara, in cazul in care fostul sot nu plateste pensia alimentara la 2minori timp de 2luni,pot sa-l reclam pt.abandon de familie sau numai dupa 3luni?Va multumesc frumos
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 10:16, 19 Mai 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,
După 3 luni puteti sa-i faceti plangere penala.
Va multumesc.. Si in caz ca nu contribuie la plata facturilor, stam intro curte, inca nu am facut partaj.. Pot sa-oblig cumva sa contribuie la plata facturilor?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca locuiește la adresa îl puteti acționa în judecată civilă dar durează câteva luni procesul.

București 2023

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua! eu si fostul iubit avem un copil împreună, el sta ... Andreea.C.L Andreea.C.L Buna ziua!Eu si fostul iubit avem un copil împreună,el sta la București eu in alt oraș.Are voie să plătească pensie alimentara o data la 3luni pe toate ... (vezi toată discuția)
Pensia alimentara Z.A.G. Z.A.G. Buna ziua. Fostul meu sot nu-mi plateste pensia alimentara din iune 2009 cind s-a pronuntat sentinta de divort prin care a fost prevazuta plata ... (vezi toată discuția)
Partaj VieruMaria VieruMaria Am divortat acum 6 ani, avem impreuna o camera de camin proprietate. Tribunalul mi-a incredintat mie cei doi copii, dar am fost nevoiti sa parasim camera si sa ... (vezi toată discuția)